Auto Świat Wiadomości Aktualności Podpisując umowę kupna auta, uważaj na te klauzule. Beztroska może dużo kosztować

Podpisując umowę kupna auta, uważaj na te klauzule. Beztroska może dużo kosztować

Opracowanie: 
  • Tomasz Gdaniec

Kupno auta zawsze wiąże się z podpisaniem umowy, która ma na celu zarówno ochronę sprzedającego, jak i nabywcy. W internecie są dostępne wzory takich umów. Warto dokładnie je przeanalizować. Fraza "strony wyłączają zastosowanie art. 556 k.c." może utrudnić lub uniemożliwić odzyskanie pieniędzy z tytułu ukrytych wad.

Umowa kupna auta. Zwróć uwagę na te klauzule, bo mogą dużo kosztować
Mish.El, Krakenimages.com / Shutterstock
Umowa kupna auta. Zwróć uwagę na te klauzule, bo mogą dużo kosztować

W Polsce rynek samochodów używanych jest znacznie większy niż rynek aut nowych. Tylko w 2023 r. sprzedano około 737 tys. samochodów używanych. Kupując auto od handlarzy, autokomisów czy poprzednich właścicieli, warto dokładnie przeanalizować umowę – nie tylko pod kątem specyfikacji pojazdu (numer VIN, numer silnika), ale także zapisów i wyłączeń, które mogą postawić nabywcę w niekorzystnej sytuacji w przypadku ewentualnego sporu.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Zerknij: Oferty z używanymi autami pułapką. Znany koncern ostrzega

Kupno auta. Podpisując umowę uważaj na te klauzule

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami odpowiedzialność sprzedającego obejmuje również rzeczy używane. "Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę" – czytamy w art. 558 Kodeksu cywilnego.

Jednak niektórzy handlarze próbują wyłączyć tę odpowiedzialność, wprowadzając do umowy dodatkowe zastrzeżenia. Najczęściej stosowane klauzule to:

  • "strony wyłączają zastosowanie art. 556 k.c.",
  • "kupujący nie będzie wnosił roszczeń zgodnie z art. 558 § 1 k.c.",
  • "kupujący oświadcza, że nabywa pojazd w takim stanie technicznym, w jakim aktualnie się znajduje, i z tego tytułu nie będzie zgłaszał żadnych roszczeń do sprzedającego",
  • "kupujący zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu będącego przedmiotem umowy i nie zgłasza do niego zastrzeżeń. W związku z tym strony wyłączają uprawnienia kupującego do dochodzenia roszczeń z tytułu wad pojazdu ujawnionych po dniu zakupu";

Sprawdź: Ekspert: sprzedaż auta używanego z pełną historią pojazdu opłaca się obu stronom transakcji

To musi zwierać umowa kupna auta

Niepozorne sformułowania lub skomplikowane zapisy mogą znacznie ograniczać prawa nabywcy albo nadmiernie chronić sprzedawcę. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że sporządzenie rzetelnej umowy samodzielnie nie jest trudne – wystarczy wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Każda umowa kupna-sprzedaży pojazdu powinna zawierać kilka kluczowych informacji:

  • tytuł dokumentu – np. "Umowa kupna-sprzedaży samochodu", umieszczony w widocznym miejscu;
  • data i godzina zawarcia umowy – istotne np. w przypadku kolizji;
  • dokładne dane stron transakcji – imiona, nazwiska, numery PESEL, adresy, numery dowodów osobistych;
  • szczegółowy opis pojazdu – marka, numer VIN, aktualny przebieg, tablice rejestracyjne, kolor nadwozia, pojemność silnika, ewentualne usterki;
  • cena oraz sposób jej opłacenia – gotówką, przelewem, czy w ratach;
  • podpisy obu stron – czytelne i jednoznacznie potwierdzające zawarcie umowy.
Opracowanie: 
  • Tomasz Gdaniec