Nowe generacje modeli Volkswagen Passat i Skoda Superb mają być produkowane na Słowacji od 2023 r. Gruenberg powiedział, że nie ma potrzeby rozbudowy istniejących zakładów w Bratysławie. Powstanie nowa linia produkcyjna oraz zmodyfikowana zostanie lakiernia.

Według Gruenberga VW chce inwestować kolejne pół miliarda euro także w inne modele samochodów. Słowacki minister finansów Eduard Heger powiedział, że rząd starał się przekonać koncern, że chce zapewnić równość wszystkich podmiotów gospodarczych oraz poprawić środowisko biznesowe w kraju. Premier Igor Matovicz stwierdził, że nie udałoby się uzyskać tak wyraźniej inwestycji, gdyby VW Slovakia nie był oceniany jako najlepszy wśród zakładów koncernu.

Zakłady w Bratysławie produkują obecnie przede wszystkim samochody typu SUV oraz małe samochody miejskie, np. elektryczny model Skoda Citigo. W 2019 roku Volkswagen wyprodukował na Słowacji 378 tys. pojazdów, z czego ponad dwie trzecie to Audi Q7, Audi Q8, Volkswagen Touareg i Porsche Cayenne. W październiku br. w Bratysławie rozpoczęto produkcję Skody Karoq.

W ciągu prawie 30 lat obecności na Słowacji VW zainwestował ponad 4,5 mld euro. Koncern zdecydował się na inwestycję na Słowacji, gdy wycofał się z planów budowy zakładów w Izmirze w Turcji.

Skoda Superb i Volkswagen Passat produkowane są w Czechach w zakładach w Kvasinach nieopodal granic z Polską.