Up! Lite jest koncepcją wszechstronnego samochodu, który ma być tani i ekologiczny. Mały trzydrzwiowy hatchback wciąż jeszcze jest w fazie studyjnej, ale producent w materiałach prasowych informuje, że wersja zużywająca jedynie 2 litry paliwa prawdopodobnie ujrzy światło dzienne.

Wersja studyjna ma długość 3,84 m, wysokość 1,40 m i szerokość 1,60 m, a przy tym znakomitą aerodynamikę ze współczynnikiem oporu powietrza 0,237. Lusterka wsteczne zastąpione zostały kamerami.

Do napędu zastosowano silnik wysokoprężny TDI i elektryczny z siedmiostopniową przekładnią DSG, co pozwala na osiągnięcie średniego zużycia paliwa 2,44 l/100 km.

Podstawa napędu konceptu Up! Lite jest nowy silnik dwucylindrowy 0,8 TDI o mocy 38 kW przy 4000 obr./min i maksymalnym momentem obrotowym 120 Nm. Z nim współpracuje silnik elektryczny o mocy 10 kW, który również wykorzystywany będzie jako moduł startowy. Podczas rozpędzania się oraz manewru wyprzedzania obie jednostki dają łączną moc 48 kW.

Hybrydowy koncept Up! Lite może korzystać także jedynie z napędu hybrydowego. Wyposażony jest w system Stop-Start, który wyłącza silnik spalinowy nie tylko na skrzyżowaniach, ale także gdy nie ma potrzeby korzystania z jednostki TDI. Koncept jest w stanie rozwijać prędkość maksymalną 160 km/h i osiągać przyspieszenie od 0 do 100 km/h w ciągu 12,5 sekundy.

Produkcja New Small Family rozpocznie się w zakładzie VW w Bratysławie w 2011 roku.