Foteliki dostępne będą u autoryzowanych dealerów Volvo w Europie i w Azji już latem 2009.

Wszystkie trzy rodzaje fotelików to siedzenia wygodne i łatwe w użytkowaniu, wyróżniające się ciemną, elegancką stylistyką oraz symbolem Volvo na zagłówku.

- Dzięki naszym nowym fotelikom montowanym tyłem do kierunku jazdy dzieci mogą podróżować w tym ustawieniu dłuższy czas niż dotychczas. Co najważniejsze, to rozwiązanie może niejednokrotnie uratować dziecku życie - powiedziała Jessika Andréasson, menedżer ds. produktu w Volvo Cars.

Wygodny fotelik dla niemowlaka

Foteliki dla niemowląt wyposażono w wygodny uchwyt, łatwo je przenosić z i do samochodu. Foteliki są przeznaczone dla dzieci do 1 roku życia (o wadze do 13 kg). Mają głębokie, miękkie boki, oferujące wysoki poziom bezpieczeństwa w przypadku uderzeń bocznych.

Zagłówek ma siedem stopni regulacji wysokości, zaś szelki dostosowują się automatycznie do wysokości, na której znajdują się ramiona dziecka. Dziecko zabezpieczone jest pięciopunktowymi szelkami ochronnymi spinanymi w centralnym zamku.

Fotelik dla niemowląt mocowany jest za pomocą mocowań ISOFIX lub tradycyjnego pasa bezpieczeństwa.

Odwracalny fotelik dla dzieci dla dzieci do 6 lat

Odwracalny fotelik dla dzieci może być obecnie stosowany dłużej niż dotychczas - przeznaczony jest bowiem dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Tak szeroki przedział wiekowy to przełom w dziedzinie bezpieczeństwa dzieci w samochodzie.

W foteliku tym dziecko może wygodnie siedzieć i spać. Boki fotelika są głębokie i można je odpowiednio ustawić. Oferują one wyjątkowo dobrą ochronę przed uderzeniami bocznymi i zapewniają odpowiednie położenie pasa w poprzek barku. Centralnie umiejscowiona regulacja pasów pozwala na łatwą konfigurację fotelika dla dzieci o różnym wzroście.

Zintegrowany samochodowy pas bezpieczeństwa zabezpiecza fotelik, który jest wyposażony w podpórkę stosowaną do mocowania we wszystkich fotelach pasażerskich samochodu. Fotelik zamontować można przodem, jeśli dziecko waży przynajmniej 15 kg i wyrosło z ustawienia tyłem do kierunku jazdy. Następnie fotelik przekształcić można w wygodną podstawkę podwyższającą z oparciem. Zarówno dziecko, jak i sam fotel, zabezpieczeni są zintegrowanym pasem bezpieczeństwa samochodu.

Volvo Cars zaleca, by dzieci podróżowały tyłem do kierunku jazdy przynajmniej do 3 roku życia, a jeśli to możliwe do 4 roku życia lub nawet dłużej.

Podstawka podwyższająca z oparciem

Dla dzieci w wieku od ok. 4 do 10 lat firma oferuje praktyczną podstawkę podwyższającą z oparciem, która zapewnia odpowiednią pozycję pasa bezpieczeństwa samochodu na udach i barkach dziecka. Zintegrowany samochodowy pas bezpieczeństwa zabezpiecza podstawkę oraz dziecko w pozycji przodem do kierunku jazdy.

Podstawka podwyższająca pozwala przyjąć wygodną pozycję siedzącą, zaś głębokie miękkie boki oferują maksymalny komfort podczas snu dziecka. Oparcie można dowolnie regulować wraz z rozwojem dziecka, wykorzystując do 11 różnych ustawień. Podstawka ma trzy różne ustawienia szerokości, co umożliwia wygodną podróż dzieciom w różnym wieku.

Dealer Volvo posiada niezbędną wiedzę

Markowe foteliki dla dzieci Volvo dostępne będą u autoryzowanych dealerów Volvo w Europie i w Azji, w tym w Chinach, od lata 2009 r. Każdego, kto jeździ samochodem z dziećmi, zachęcamy do wypróbowania nowych fotelików dla dzieci. Dealerzy posiadają unikatową wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i będą potrafili udzielić szczegółowych instrukcji dotyczących montowania fotelików i dbałości o bezpieczeństwo dziecka.

- Międzynarodowe badania dotyczące wypadków wskazują, że jedną z najczęstszych przyczyn urazów lub wypadków śmiertelnych wśród dzieci jest nieodpowiednie zamocowanie fotelika lub niewłaściwe zabezpieczenie dziecka w foteliku - powiedziała Helena Larsson, inżynier projektowy w Volvo Cars.

Foteliki dla dzieci wyposażono we wszystkie niezbędne mocowania, jak zaczepy i inne mocowania ułatwiające instalację, a także szczegółową instrukcję dotyczącą montowania fotelika.

Spełniają wysokie standardy bezpieczeństwa

Volvo Cars nawiązało współpracę z firmą Britax Römer, światowym liderem w dziedzinie sprzętu zapewniającego bezpieczeństwo dzieci.

- Volvo Cars wniosło wiedzę i doświadczenie w zakresie projektu atrakcyjnych i wygodnych fotelików dla dzieci, my zaś o wiedzę w dziedzinie bezpieczeństwa dzieci w samochodach - wyjaśniła Jessika Andréasson.

Wszystkie trzy foteliki dla dzieci posiadają logo Volvo, będące znakiem najwyższego poziomu bezpieczeństwa i jakości.

- Testowaliśmy ruchome części fotelików i ich mechaniczne właściwości. Przeprowadziliśmy także testy wypadkowe, by sprawdzić, czy spełniają najwyższe wymogi bezpieczeństwa przyjęte przez Volvo - dodała Helena Larsson.

Wszystkie tkaniny zastosowane w produkcji fotelików są zgodne ze standardem Oeko-Tex Standard 100, gwarantującym brak określonych substancji alergogennych. Wszystkie tapicerki można zdejmować i prać w temperaturze 40 stopni.

Dzieci powinny podróżować tyłem do kierunku jazdy jak najdłużej

Volvo Cars zaleca, by dzieci jak najdłużej podróżowały tyłem do kierunku jazdy: przynajmniej do ukończenia trzeciego-czwartego roku życia, a jeśli to możliwe jeszcze dłużej.

Szyja małego dziecka jest słaba i nadal się rozwija, zaś głowa jest proporcjonalnie większa niż u osoby dorosłej. Jeśli dziecko podróżuje tyłem do kierunku jazdy, siły działające w przypadku kolizji rozkładają się na plecach i głowie, redukując obciążenie szyi w przypadku najczęściej spotykanego i najbardziej niebezpiecznego uderzenia frontalnego.

W przypadku starszych dzieci istotne jest stosowanie podstawki podwyższającej, która chroni nie rozwinięte w pełni biodra dziecka i wrażliwy brzuch dzięki odpowiedniemu umiejscowieniu pasa w okolicy ud.

- Dzieci powinny podróżować tyłem do kierunku jazdy możliwie jak najdłużej - potwierdziła Jessika Andréasson.