Koncept Volkswagen UP jest już przeszłością. Nieoficjalne źródła potwierdzają, że na ukończeniu są prace projektowo-rozwojowe nad nowym modelem pojazdu rodzinnego.

Mały model koncernu Volkswagen ma być receptą na kryzys. Jego długość całkowita nie przekroczy 3,5 metra, będzie miał nadwozie pięciodrzwiowe. Do jego produkcji wykorzystanych zostanie wiele już znanych z innych modeli komponentów, co powinno znacznie obniżyć produkcję. Zapewne podstawową jednostką napędową stanie się silnik 1,2 TSI, który wraz z przekładnią będzie produkowany w Mlada Boleslav.

Ograniczenie kosztów, to także lokalizacja produkcji w jednym zakładzie, który będzie produkował te samochody pod trzema różnymi markami – Volkswagen, Seat i Škoda. Będą się one od siebie różniły przednią i tylną częścią nadwozia oraz charakterystycznymi dla każdej marki wnętrzami.

O produkcję ubiega się kilka zakładów, ale Volkswagen chce produkować rocznie aż 500 tys. egz. Kilka dni temu podpisano w tej sprawie list intencyjny z premierem Słowacji, a więc wszystko wskazuje na to, iż nowy model koncernu VW będzie produkowany w Bratysławie.

Jego sprzedaż ma się rozpocząć w 2011 roku.