Wczoraj w Paryżu odbyła się konferencja prasowa dyrektora Rajdu Dakar Etienne Lavigne i dyrektora sportowego Davida Castera. Panowie w bardzo szczegółowy sposób zaprezentowali trasę maratonu, która liczy 9000 km oraz zatwierdzili oficjalną listę startową.Szlak Dakaru 2012 ponownie wiedzie przez Amerykę Południową i zahacza o trzy kraje. Rajd rozpocznie się 1 stycznia w miejscowości Mar del Plata (Argentyna). Zawodnicy w stolicy tanga będą mieli do pokonania pięć etapów. Początkowo biegnące przez wydmy i kaniony, a następnie wzdłuż Andów odcinki, zakończy górska przeprawa do Chile.Polecamy: Wszystkie informacje na temat Rajdu Dakar 2012Po jednodniowym odpoczynku w Copiaco (Chile) rozpocznie się druga część rajdu. Kolejne pięć etapów tym razem zapoczątkuje wspinaczka w Andach, która doprowadzi uczestników na zachodnie wybrzeże Ameryki Południowej. Następnie wiodąca wzdłuż Oceanu Spokojnego górska trasa wpędzi zawodników prosto w serce pustyni Atakama, gdzie naczelną rolę odegra orientacja w terenie i prawidłowa nawigacja.

Ostatnie cztery etapu rajdu rozegrają się na terenie Peru. W głównej mierze odcinki będą nadal wieść przez pustynie, jednak krajobraz zmieni się diametralnie. Trudność uczestnikom może sprawić niekończące się pasmo wydm. Metę Rajdu Dakar 2012 wyznaczono na 15 stycznia, a uroczysta ceremonia zakończenia wraz z koronacją odbędzie się w Limie, stolicy dawnej krainy Inków.

Foto: Auto Świat
W Rajdzie Dakar wystartuje 21 Polaków

W tegorocznej edycji najtrudniejszego rajdu świata weźmie udział 186 motocykli, 31 quadów, 170 samochodów i 76 ciężarówek.Na liście startowej widnieje 21 Polaków, w czterech kategoriach.

Na motocyklach wystartuje trójka Orlen Team, wszyscy KTM 450:

Kuba Przygoński (nr 11)

Jacek Czachor (17)

Marek Dąbrowski (49)

W stawce quadowców na Yamahach pojadą:

Łukasz Łaskawiec (253)

Rafał Sonik (255)

Maciej Albinowski (273)

W samochodach wystartują cztery załogi:

Krzysztof Hołowczyc/Jean-Marc Fortin (304) - Mini All 4 Racing << zobacz auto

Adam Małysz/Rafał Marton (372) - Mitsubishi Pajero T1 << zobacz auto

Albert Gryszczuk/Michał Krawczyk (399) - Mitsubishi Pajero T1

Piotr Beaupre/Jacek Lisicki (407) - BMW X3

Ponadto mamy dwie polskie załogi w ciężarówkach:

Grzegorz Baran/Wojciech Białowąs/Ernest Górecki (529) – MAN

Robert Szustkowskiego/Robert Jan Szustkowski/Jarosław Kazberuk (558) - Mercedes

Dodatkowo w czeskim zespole KM Racing znajduje się Józef Cabała, który poprowadzi LIAZa. Jako załoganci będą mu towarzyszyć Josef Kalina i Jakub First (551). Drugim Polakiem jest Darek Rodewald, który utworzy załogę z Gerardem de Rooyem i Tomem Colsoulem w Iveco Powerstar Torpedo (502).

Foto: Auto Świat
W Rajdzie Dakar wystartuje 21 Polaków