Kryzys na rynku naftowym wywołany pandemią COVID-19 miał pozytywne konsekwencje dla kierowców – wyjątkowo tanie paliwa. Litr benzyny można było kupić za mniej niż 3,20 złotego! To cena niespotykana na stacjach od co najmniej kilkunastu lat.

Od pewnego czasu sytuacja zaczęła jednak wracać powoli do normy, a to oznacza, że cena ropy naftowej zaczęły się urealniać (czyt. rosnąć). Nie trzeba było długo czekać, żeby wzrosty przełożyły się ceny przy dystrybutorach. Co ciekawe w ostanim tygodniu nastąpiła także zamiana miejsc benzyny i oleju napędowego – aktualnie to benzyna jest nieco droższa od oleju napędowego. Są to jednak bardzo niewielkie różnice. Niestety, gorsza wiadomość jest taka, że według ekspertów z branży paliwowej czeka nas dalszy ruch w górę – będzie on dotyczył zarówno oleju napędowego, jak i benzyny Pb95.

Benzyna w górę, olej napędowy w dół

Od lat ceny paliw w okresie wakacyjnym idą w górę, a po ich zakończeniu zwykle odbywa się mała korekta w dół. Eksperci z portalu e-Petrol twierdzą, że ten sam czeka nas także w tym roku, mimo że okoliczności są całkowicie inne niż zwykle.

W polskich rafineriach, w ostanim tygodniu przed wakacjami, tylko ceny benzyny zwyżkowały. Z kolei olej napędowy poszedł wyraźnie w dół - cena jest o niemal 25 zł na metrze sześciennym niższa niż przed tygodniem.

Pierwszy tydzień wakacji zaskoczy nas podwyżkami

To sprawiło, że ponownie benzyna na stacjach paliw stała się droższa od oleju napędowego. To jednak nie powinno nikogo martwić, tym bardziej, że różnice są symboliczne. Eksperci mają jednak zła wiadomość zarówno dla właścicieli diesli, jak i aut z sinikami benzynowymi, także tych wyposażonych w instalację LPG. Najbliższe prognozy pokazują, że w pierwszym tygodniu wakacji czekają nas wyraźne podwyżki.

– W dniach 29 czerwca - 5 lipca 2020 spodziewamy się, że ceny benzyny Pb98 ulokować się powinny w przedziale 4,49-4,62 zł/l. Dla benzyny Pb95 oczekujemy cen na poziomie 4,16-4,29 zł/l. W przypadku oleju napędowego ceny będą bliskie poziomom cenowym benzyny - oczekujemy tutaj przedziału 4,15-4,26 zł/l. Zwyżka dotyczyła będzie także zapewne autogazu, który kosztować może 1,95-2,03 zł/l. – czytamy w raporcie ekspertów z e-Petrol.