Dzięki nawiązaniu współpracy przez Renault i Caterham Cars, legendarna marka Alpine przeżyje odrodzenie i już w 2014 roku pierwsze sportowe modele wskrzeszonej firmy zadebiutują na rynku. Będą to auta inne niż wszystkie, zróżnicowane, stworzone z pasji, wykorzystujące doświadczenie obu producentów, ale nawiązujące do sportowych tradycji Alpine.

Każdy z partnerów wniesie swoje kompetencje techniczne i wykorzysta je w rozwoju przyszłych produktów poprzez utworzenie wspólnego Działu Konstrukcyjnego. Powstała spółka Société des Automobiles Alpine Caterham będzie mogła korzystać z doświadczenia Caterhma Cars, Renault, Renault Sport Technologies i CTI, aby się uzupełniać i stworzyć produkt doskonały. Każdy z partnerów wprowadzi na rynek w ciągu 3-4 lat swój własny model.

„Ta innowacyjna współpraca z firmą Caterham jest konkretnym przejawem trwającego już wiele lat dążenia do stworzenia sportowego samochodu, będącego godnym spadkobiercą modelu Alpine. Rysuje ona nowe możliwości przed zakładem w Dieppe i daje szansę na rozwijanie jego tradycji i know-how” – powiedział Carlos Ghosn, prezes Grupy Renault.

Mało- i wielkoseryjne samochody odrodzonego Alpine będą produkowane w historycznych zakładach w Dieppe. Niegdyś powstawały tu liczne kultowe modele takie jak A110 Berlinette, a obecnie francuska fabryka specjalizuje się w produkcji samochodów projektowanych przez Renault Sport Technologies. Wkrótce dołączy sportowa ikona Alpine.

Grupa Caterham obejmie 50% akcji spółki Société des Automobiles Alpine Renault, która należy obecnie w 100% do Renault SAS. Powstała spółka, Société des Automobiles Alpine Caterham, zostanie zarejestrowana w styczniu 2013 r. Będzie nią kierował Bernard Ollivier.

„Jestem dumny z zaufania, jakie okazali mi obaj akcjonariusze. Wiemy, czego się trzymać, każdemu z przyszłych modeli mamy zapewnić zgodność z »genami« Alpine i Caterham Cars. Dzięki naszej pasji i doświadczeniu zespołów wyznaczonych do realizacji projektu mamy pewność, że uda nam się osiągnąć ten cel” – komentował Bernard Ollivier, prezes Société des Automobiles Alpine Caterham