Rada Ministrów przyjęła 21 lipca "Informację w sprawie notyfikacji programu pomocowego dotyczącego wsparcia dla rozwoju rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych w Polsce".

Z dokumentu wynika, że koniecznym warunkiem zatwierdzenia rozwiązań wspierających rynek biopaliw i biokomponentów jest zobowiązanie polskiego rządu, iż nie będą one obowiązywały dłużej niż do 30 kwietnia 2011 r. Komisja Europejska poinformowała o tym w trybie roboczym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który koordynuje konsultacje z KE.

Okres obowiązywania notyfikowanego programu mógłby zostać przedłużony jedynie w sytuacji, gdy dane dotyczące m.in. cen paliw i biopaliw, wskazałyby, że udzielane wsparcie jest w całości przenoszone na konsumentów w formie obniżenia cen, lub że udzielana pomoc jest zgodna z postanowieniami Wytycznych Wspólnotowych w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska.

Od notyfikacji KE zależy praktyczne zastosowanie 2 ustaw uchwalonych przez Sejm RP w 2007 roku. Chodzi o ustawę z dnia 11 maja 2007 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw oraz z 23 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ustawa z dnia 11 maja 2007 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw określa m.in. stawki podatku akcyzowego dla benzyny silnikowej i oleju napędowego. Zgodnie z nią zastosowano obniżoną stawkę podatku akcyzowego dla biokomponentów stanowiących samoistne paliwa w wysokości 1 grosza na litr oraz zmniejszono obciążenia w akcyzie dla benzyny silnikowej, zawierającej powyżej 2% biokomponentów. W związku z powyższym stawka akcyzy została obniżona o 1,565 zł od każdego litra biokomponentów dodanych do benzyny.

Ponadto zmniejszono obciążenia w akcyzie dla oleju napędowego, zawierającego powyżej 2 proc. biokomponentów, w wyniku czego stawka akcyzy została obniżona o 1,048 zł od każdego litra biokomponentów dodanych do oleju napędowego. Natomiast biokomponenty stanowiące samoistne paliwa zostały wyłączone z grupy wyrobów podlegających opłacie paliwowej, o której mowa w ustawie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.

Z kolei w ustawie o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzono przepis, zgodnie z którym wytwórcy biokomponentów mogą za lata podatkowe 2007-2014 odliczać od podatku kwotę stanowiącą 19% nadwyżki kosztów wytworzenia biokomponentów nad kosztami wytworzenia paliw ciekłych o takiej samej wartości opałowej.