Do wypadku doszło we wtorek wczesnym rankiem w Kęszycach w gminie Sieroszewice w Wielkopolsce. "Kierująca mercedesem kobieta straciła panowanie nad pojazdem, ścięła kilka drzew w lesie, a następnie oddaliła się od pojazdu i błąkała się w środku lasu" – powiedziała rzecznik ostrowskiej policji.

O zdarzeniu służby ratunkowe powiadomił o godz. 4.15 system eCall, zamontowany w samochodzie kobiety. Na miejsce zdarzenia przyjechali strażacy i policja. Kobietę odnaleziono po trzech godzinach poszukiwań. W akcji wzięło udział łącznie 25 strażaków. "Kobieta znajdowała się około 1,5 kilometra od miejsca wypadku" – wyjaśniła Łusiak.

Jak się okazało, jest to mieszkanka powiatu bydgoskiego, którą przewieziono do ostrowskiego szpitala. "Pacjentka nadal przebywa na oddziale ratunkowym w naszym szpitalu. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo" – poinformował PAP rzecznik ostrowskiego szpitala Adam Stangret.

System eCall jest obowiązkowy w samochodach wyprodukowanych po 1 kwietnia 2018 r. Działa w ten sposób, że po każdym uaktywnieniu poduszki powietrznej w samochodzie do służb ratowniczych automatycznie zostaje wysłana informacja o wypadku.

System przekazuje lokalizację samochodu na podstawie sygnału GPS, informuje także o liczbie pasażerów w aucie.

Jesteś ciekawy jak działa system eCall? W jednym materiale ( eCall - pomoc nie tylko w razie wypadku ) zebraliśmy wszystkie niezbędne informacje.