Dane statystyczne publikowane co roku przez policję dostarczają zmotoryzowanym wielu wartościowych informacji. Niektóre z nich powinny być odbierane jako przestroga i zachęta do jazdy zgodnej z przepisami. Liczby nie pozostawiają złudzeń - największa liczba wypadków spowodowanych przez kierowców na prostych odcinkach jest efektem zbyt dużej prędkości (4 417 wypadków). Warto wiedzieć zatem na co zwrócić szczególną uwagę.

Piątek nie taki fajny jak myślisz

Ze statystyk policji wynika, że największe natężenie wypadków jeśli chodzi o dni tygodnia przypada na piątek (16,6 proc. wypadków), a najmniej w niedzielę (11,5 proc.).

-  Piątek to często najbardziej wyczekiwany dzień tygodnia - mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl - Kierowcy spieszą do domów lub udają się na wypoczynek w inne miejsce, a to zachęca do dociśnięcia gazu i łamania przepisów prawa - dodaje Florkowska.

Jak się okazuje znaczenie ma także miesiąc, w którym poruszamy się samochodem. Najwięcej wypadków rejestruje się w październiku, wrześniu i lipcu (w sumie prawie 30 proc. wszystkich wypadków przypada na te miesiące).

Ostatnia prosta. Dosłownie.

Kiedy jeszcze kierowcy powinni zachować wielką ostrożność? Na pewno wtedy, kiedy wydaje im się, że wszystko idzie jak z płatka - przed nimi prosta droga, a za oknem piękna słoneczna pogoda. To jednak pułapka. Najwięcej wypadków zdarza się na prostym odcinku drogi (54 proc. wypadków) i przy dobrych warunkach atmosferycznych (63 proc.). Warto aby kierowcy pamiętali, że sprzyjające okoliczności wcale nie zwalniają ich od rozsądnego prowadzenia samochodu.

Bezpieczni w małopolskim

Pod względem liczby wypadków województwo województwu jest nierówne. Dane prezentowane przez policję wskazują, że najwięcej z nich zdarzyło się w województwie śląskim (4675) a najmniej w województwie Opolskim (798). Oczywiście, spore znaczenie ma sama wielkość województw im większa jest jego powierzchnia, tym większe ryzyko wystąpienia wypadków.

Bardziej miarodajne zdają się być informacje dotyczące wskaźnika zabitych na 100 wypadków. Na pierwszym miejscu znalazło się województwo podlaskie (17,1 ofiar na 100 wypadków), na drugiej pozycji mamy województwo kujawsko-pomorskie (16,8), na trzecim zaś mazowieckie (16,3). Najniższy wskaźnik wynoszący 6,5 odnotowano w województwie małopolskim.

A jednak mężczyźni

Kierowcy często spekulują te temat osób, które najczęściej są sprawcami wypadków. Jeżeli chodzi o kryterium płci to tu prym zdecydowanie wiodą panowie, który powodują prawie 75 proc. wszystkich wypadków. Pod względem wiekowym największa liczba sprawców to osoby w wieku 25 - 39 lat, które w sumie przyczyniły się do prawie 34 proc. wypadków.