Tzw. golasy czyli auta tylko ze standardowym wyposażeniem wyszły z mody. Coraz częściej kupujemy samochody dobrze, a nawet bogato wyposażone, zapewniające bezpieczniejsze i wygodniejsze podróżowanie. Należy się zastanowić, które z tzw. dodatkowych elementów i urządzeń naprawdę będą potrzebne podczas eksploatacji samochodu.

Postanowiliśmy więc zrobić subiektywną listę potrzebnych, przydatnych i niekoniecznych elementów wyposażenia nowego auta.

Klimatyzacja przestała już być luksusem. Wybór pozostaje raczej między automatyczną i manualną. Jeżeli różnica w dopłacie jest spora, lepiej wziąć wersję prostszą, a pieniądze przeznaczyć na ważniejsze elementy wyposażenia auta.

Regulacja kierownicy. Nie ma już chyba na rynku nowego samochodu bez regulowanego położenia kierownicy. W wielu jednak przypadkach jest ono tylko w jednym wymiarze - pionowym (w górę i w dół). Jeżeli więc jest możliwość nabycia kierownicy także z regulacją poziomą (wyciąganie lub wsuwanie kolumny), warto to mieć. Można bowiem idealnie dopasować położenie kierownicy do ulubionej pozycji kierowcy.

Elektroniczne czujniki parkowania stają się coraz popularniejsze. Umieszczone w tylnych lub także i w przednich zderzakach informują sygnałem dźwiękowym o przeszkodach znajdujących się przed i za autem, ułatwiając manewry parkowania. Warto dopłacić - to szczególnie cenny gadżet w warunkach miejskich.

Nie powinno się oszczędzać na wyposażeniu związanym z bezpieczeństwem. Części z tych urządzeń lepiej nigdy nie użyć, ale warto mieć. Należą do nich boczne poduszki (przednie są już w samochodach zawsze) i kurtyny powietrzne. Ale przy dodatkowych kosztach, podobnie jak w poprzednich przypadkach, należy pomyśleć, ile osób będzie jeździło samochodem. Przy jednej lub dwóch, tył auta może być skromniej wyposażony.

Nie ma natomiast znaczenia ile osób podróżuje, jeżeli chodzi o system ESP, czyli kontroli trakcji (ABS, podobnie jak przednie poduszki jest już prawie standardem). Z bezpieczeństwem związane jest też oświetlenie samochodu. Kupując samochód z reflektorami przeciwmgłowymi, warto poszukać wersji z doświetlaniem zakrętów. Sprawdza się szczególnie na nieoświetlonych drogach, w trudniejszych warunkach pogodowych.

Wymienione zostały najważniejsze POTRZEBNE elementy wyposażenia. Młodzi kierowcy muszą pomyśleć jeszcze o radiu z odtwarzaczem MP3, wyjściem USB, a ci bardziej przewidujący o uchwytach ISOFIX.

W codziennej eksploatacji pożyteczne są liczne schowki. Ale wielu producentów za dodatkowe miejsca do chowania drobiazgów lub np. dwupoziomowy bagażnik każe sobie sporo dopłacać. Przydać się też mogą relingi dachowe, które później już trudno dokupić do samochodu.

Do drobniejszych, a nie wiadomo po co stosowanych w samochodach gadżetów, można zaliczyć oświetlenie nóg kierowcy i pasażera oraz kompas zainstalowany w wewnętrznym lusterku. Zwłaszcza, jeśli ten kompas znajduje się w limuzynie na niskoprofilowych oponach, które nigdy nie pojadą po bezdrożach.

Przedstawiliśmy bardzo subiektywny przegląd samochodowych urządzeń i gadżetów. Każdy ma jednak indywidualne wymagania w stosunku do swego pojazdu i nieraz jest gotów sporo dopłacić, by spełnić marzenia.

Przed wydaniem pieniędzy warto jednak sprawdzić, czy sprzedawcy samochodów nie oferują tzw. pakietów (na przykład zimowego czy bezpieczeństwa) zawierających komplet dodatkowych urządzeń w cenie niższej niż każdego z osobna. Warto również "polować" na promocje, podczas których można kupić dobrze wyposażone pojazdy za niższą cenę.