Ciekawe porównanie sporządziła firma Rankomat. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej sprawdzili. jak daleko na paliwie zakupionym za przeciętną dniówkę zajadą obywatele poszczególnych krajów Europy. Różnice w sile nabywczej pensji w poszczególnych krajach są gigantyczne.

Statystyczny Niemiec zarabia średnio ponad trzy razy więcej niż Polak. To jednak i tak nie największa różnica – mieszkańcy najbogatszego Monako dziennie zarabiają 21 razy więcej niż przeciętny Bułgar.

Trudno się zatem dziwić, że różnice w odległości, jaką mogą przejechać mieszkańcy poszczególnych państw Europy, są równie duże, mimo że cena paliwa w najbiedniejszych krajach zwykle także jest znacznie niższa. Dzienne zarobki przeciętnego Bułgara pozwolą mu na zakup paliwa (w cenach lokalnych) na 523 km trasy. Polak zajedzie nieco dalej - 754 km, Niemiec pokona za dniówkę już 1876 km, ale prawdziwymi krezusami Europy są mieszkańcy Monako, którzy za dniówkę przejadą aż 6850 km.

Jak daleko dojadą na paliwie zakupionym za dniówkę Europejczycy
Jak daleko dojadą na paliwie zakupionym za dniówkę Europejczycy

Żeby to lepiej zobrazować, przeciętny Polak z Warszawy dojedzie do Lipska, a Monakijczyk dojedzie ze stolicy Polski do Gibraltaru (najdalej wysuniętego na południe punktu Europy) i wróci z powrotem do Warszawy.

Dokąd dojadą Europejczycy na zarobkach z jednego dnia?
Dokąd dojadą Europejczycy na zarobkach z jednego dnia?

Wysokość zarobków widać także po tym jakimi autami jeździmy?

Najmłodszą flotę samochodów osobowych w Europie mają mieszkańcy Luksemburga oraz Wielkiej Brytanii, nawet Szwajcarzy jeżdżą statystycznie starszymi samochodami. Jednak według danych Rankomatu auta w Polsce, mimo że nie są najmłodsze, na tle Europy nie wypadają najgorzej. W tej kategorii jest jeszcze kilka krajów, których flota samochodowa przebija naszą pod względem wieku.

Średni wiek samochodu osobowego w Europie
Średni wiek samochodu osobowego w Europie

Jak łatwo się domyślić, Europa Środkowo-Wschodnia wciąż jeździ pojazdami bardzo starymi. Rekord ponownie należy do Bułgarów, którzy zarabiają najmniej w całej Unii. Tam średni wiek samochodu wynosi ponad 20 lat.