To już dziewiąta edycja naszego plebiscytu. Złota kierownica to jeden z najbardziej prestiżowych europejskich plebiscytów motoryzacyjnych; przeprowadzany jest w 20 krajach.

Kandydatów do nagrody Złotej kierownicy nominowali redaktorzy naczelni 20 tytułów pism motoryzacyjnych z grupy Auto Bild w Europie. W 2017 r. nominowano 42 auta w 5 kategoriach. O zwycięzcach zdecydowali Czytelnicy w głosowaniu internetowym. W Polsce na kandydatów ogłoszonych w „Auto Świecie" oddano 60 tys. głosów.

W kategorii Auta małe i kompaktowe zwyciężyła Honda Civic. Na podium znalazły się także: Ford Fiesta – miejsce 2 oraz Opel Ampera E – miejsce 3.

W kategorii Klasa średnia i wyższa nasi Czytelnicy jako zwycięzcę wskazali Opla Insignię. Na drugim miejscu uplasował się VW Arteon, a na trzecim – BMW serii 5.

W kategorii małe SUV-y zwyciężył Citroen C3 Aircross. Miejsca na podium zdobyły też: Toyota CH-R (drugie) oraz Jeep Compass (trzecie).

W kategorii Duże SUV-y nasi Czytelnicy wskazali na Volvo XC60. Drugie miejsce przypadło Peugeotowi 5008, a trzecie – Range Roverovi Velarovi.

W piątej kategorii Auta sportowe zwyciężyła Honda NSX. Na drugim miejscu uplasował się Aston Martin DB11, a na trzecim Ferrari 812 Superfast.

Przedstawiciele importerów nagrodzonych firm i modeli odebrali z rąk red. naczelnego „Auto Świata" statuetki Złota kierownica.

Od kilku lat redakcja „Auto Świata" przyznaje nagrodę specjalną – Złota kierownica w kategorii Człowiek roku. Tym razem przyznano ją Tadeuszowi Jelcowi – polskiemu projektantowi Jaguarów.

Pan Tadeusz w branży samochodowej pracuje od 30 lat, ukończył prestiżową uczelnię Royal College of Art, pracował dla Mazdy, Holdena, Volvo, ale najważniejsze jego projekty stylistyczne związane są z Jaguarem.

Jest tradycją, że podczas gali Złota kierownica jeden z uczestników, wylosowany wcześniej spośród wszystkich głosujących, otrzymuje cenną nagrodę – samochód osobowy. W 2017 r. nagrodą był Jeep Renegade, a szczęśliwcem, który otrzymał do niego kluczyki, jest p. Marcin Przychodzień.

Partnerami plebiscytu Złota kierownica byli: Onet, Jeep, Navitel oraz Ptak Warsaw Expo.