Między innymi te czynniki spowodowały, iż w ubiegłym roku podczas majowego weekendu, w niemal tysiącu wypadków zginęło ponad 60 osób, a ponad 1200 zostało rannych. Przed wyjątkowo długą tegoroczną majówką organizatorzy akcji Kierowco! Obudź się na wiosnę - eksperci z sieci ProfiAuto - alarmują, iż Polscy kierowcy zapominają o kontroli stanu technicznego samochodów po zimie. Tymczasem w Polsce i całej Europie w okresie wiosennym regularnie wzrasta liczba wypadków śmiertelnych.

W ubiegłym roku w Polsce wydarzyło się 37 046 wypadków drogowych, z czego 23 290 miało miejsce w czasie dobrych warunków atmosferycznych. Aktualne statystki Komendy Głównej Policji, a także dane dotyczące wszystkich krajów Unii Europejskiej za lata 1991-2009 pokazują kolejną niepokojącą prawidłowość - liczba poważnych wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym regularnie wzrasta wraz z odejściem zimy.

Przyczynia się do tego m.in. zwiększone natężenie ruchu i zmiana stylu jazdy. Kierowcy, ze względu na przyjazne warunki atmosferyczne, czują się pewniej za kierownicą i rozwijają większą prędkość, co w przypadku kolizji przynosi tragiczniejsze skutki - wskazują eksperci sieci ProfiAuto, którzy przed weekendem majowym organizują akcję społeczną Kierowco! Obudź się na wiosnę. Ma ona przypomnieć kierowcom nie tylko o ściągnięciu nogi z gazu, ale także o kontroli stanu technicznego samochodu w okresie wiosennym.

Jak wyjaśniają specjaliści sieci ProfiAuto, zły stan techniczny pojazdów poruszających się po polskich drogach zajmuje znaczące miejsce wśród przyczyn rosnącej liczby wypadków w okresie od marca do maja. Według danych KGP, w 2012 roku wśród wypadków spowodowanych stanem technicznym samochodu będącym efektem zaniedbania kierowcy, najczęściej stwierdzano: braki w oświetleniu (52,7 procent), braki w ogumieniu (21,8 procent), usterki układu hamulcowego (18,2 procent) oraz usterki układu kierowniczego (3,6 procent).

- Bezpieczeństwo kierowców zależy nie tylko od stanu dróg i innych czynników zewnętrznych. Statystyka wypadków w okresie wiosennym oraz podczas weekendu majowego pokazuje, że na pierwsze miejsce wśród przyczyn poważnych kolizji wysuwają się te, wynikające z działania samych kierowców. Niewystarczająca dbałość o stan techniczny samochodu jest jedną z nich. Za pośrednictwem akcji Kierowco! Obudź się na wiosnę chcemy uświadamiać uczestnikom ruchu drogowego jak ważna jest kontrola elementów takich jak: światła, ogumienie, układ kierowniczy czy hamulcowy - mówi Witold Rogowski, ekspert motoryzacyjny sieci ProfiAuto.

Kampania Kierowco! Obudź się na wiosnę organizowana przez sieć ProfiAuto ma na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach, poprzez zwrócenie uwagi na znaczenie regularnych kontroli i wymiany najważniejszych części samochodów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w okresie wiosennym. Kampania oparta jest o szereg działań z zakresu tzw. shock advertising. W jej ramach, 25 kwietnia, tuż przed weekendem majowym, w centrum aglomeracji śląskiej miała miejsce inscenizacja wypadku samochodowego, a aktorzy ucharakteryzowani na ofiary wypadków drogowych rozdawali ulotki zawierające statystyki wypadków drogowych.