15 stycznia 2025 r. zostanie uruchomiony videotolling, który wykorzystuje kamery do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych pojazdów i automatycznego pobierania opłat. Taki system poboru opłat wykorzystywany jest w innych krajach, w Polsce również jest już stosowany, np.na wybranych odcinkach autostrad, np. A1 i A4.
Użytkownicy zarejestrowani w aplikacji Autopay po aktywacji usługi nie będą musieli zatrzymywać się przy kasach na 80-kilometrowym odcinku autostrady A2 od Poznania do Konina. Zostanie im zapewniony wolny przejazd przez bramki w Nagradowicach (181 km A2), Słupcy (228 km A2) i Lądku (238 km A2).
Videotolling na A2 jeszcze z ograniczeniami
Wdrożenie videotollingu na koncesyjnym odcinku autostrady A2 jest wyrazem dostosowania systemu płatności za przejazd do nowoczesnych standardów i rosnących oczekiwań polskich kierowców. Usprawni to przejazd autostradą A2 pomiędzy Poznaniem a Koninem. Jesteśmy gotowi także do wdrożenia videotollingu na całym 255 km odcinku A2 między Świeckiem a Koninem, w formule wygodnej dla wszystkich kierowców, zarówno samochodów ciężarowych, jak i samochodów osobowych. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z Ministerstwem Infrastruktury
– powiedział Paweł Struski, członek zarządu Autostrada Wielkopolska SA.
Ograniczony obecnie obszar działania systemu wynika z różnic w systemach opłat obowiązujących na wspomnianych koncesyjnych odcinkach A2 oraz systemie rozliczeń ze stroną publiczną.
Spółka podkreśla, że videotolling zapewnia większą płynność ruchu (skraca czas oczekiwania na bramkach) oraz jest wygodny dla kierowców flotowych, ponieważ nie wymaga montażu dodatkowego urządzenia i umożliwia płatność także kartami flotowymi.
Niezależnie od wprowadzenia nowej usługi przejazd autostradową obwodnicą Poznania, czyli między węzłami Poznań Zachód – Poznań Wschód, pozostanie bezpłatny. Na pozostałych bramkach nadal będzie można też płacić tradycyjnie, gotówką lub kartą.