Przed parkowaniem sprawdź kalendarz

Chociaż podobieństwo do standardowego "zakazu postoju" o oznaczeniu B-35 jest widoczne na pierwszy rzut oka, to powinniśmy pamiętać o dodatkowych regułach z nimi związanych. Widząc te znaki przy drodze, najpierw zajrzyjmy do kalendarza, inaczej możemy otrzymać mandat.

Znak drogowy B-37 Foto: Auto Świat
Znak drogowy B-37

Co więc oznaczają cyfry rzymskie na "zakazie postoju"? Jest to nic innego jak informacja dla kierowcy, kiedy ten znak obowiązuje. W przypadku jedynki rzymskiej, mamy do czynienia ze znakiem B-37 oznaczającego, że parkowanie pojazdu jest zakazane w dni nieparzyste w godzinach od 00:00 do 21:00. Dwójka zaś, czyli znak B-38, określa zakaz postoju w dni parzyste również w godzinach 00:00-21:00. W obu przypadkach kodeks drogowy pozostawia kierowcy trzygodzinne okienko między 21:00 a północą, kiedy może przeparkować samochód.

Znak drogowy B-38 Foto: Auto Świat
Znak drogowy B-38

Zakaz postoju, ale są wyjątki

Znaki B-37 i B-38, tak jak standardowy "zakaz postoju" obowiązują do najbliższego skrzyżowania i dotyczą prawie wszystkich kierowców. Jedynymi wyjątkami są pojazdy kierowane przez osoby z niepełnosprawnością lub przewożące je pod warunkiem posiadania odpowiedniej karty parkingowej.

Co, jeśli pomylimy dzień miesiąca? Musimy być przygotowani na mandat w wysokości 100 zł i jednego punktu karnego. Grzywna może nie wydawać się przerażająco wysoka, jednak w przypadku odholowania pojazdu dochodzi jeszcze bardzo wysoki koszt lawety.