Na pierwszy rzut oka CB Radio wydaje się bardzo proste. Nieduży ekran, kilka gałek i przycisków. Zwykle jest ich znacznie mniej niż na tradycyjnym multimedialnym radiu samochodowym. W odróżnieniu od urządzeń car audio na panelu CB znajdziemy dość charakterystyczne oznaczenia i skróty funkcji, które przydadzą się na co dzień. Razem z firmą President przygotowaliśmy przewodnik po oznaczeniach i funkcjach, który przyda się nie tylko początkującym stawiającym pierwsze kroki z łącznością radiową. 

*** Przypominamy o konkursie Auto Świat i President - Bezpieczne wakacje z President. Dla zwycięzców przygotowaliśmy aż 20 zestawów radiotelefonów CB radio wraz z antenami. 

Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie? Nakleić na swój samochód naklejkę dołączoną do tygodnika Auto Świat, zrobić zdjęcie i zaproponować hasło reklamowe. Hasło wraz ze zdjęciem należy przesłać na adres, który znajduje się na specjalnej stronie www.konkurspresident.auto-swiat.pl. ***

AM/FM – to nic innego pasmo pracy. W Polsce zwykle korzysta się z zakresu AM. Za granicą zaś z FM, które wyróżnia się lepszą jakością dźwięku. 

ASC – bardzo praktyczna funkcja ceniona przez wielu kierowców. ASC to automatyczne blokowanie szumów. Łatwo je docenić, szczególnie kiedy nie trzeba ręcznie niwelować poziomu uciążliwych zakłóceń. 

CH9/19 – funkcja ułatwiająca szybką zmianę kanału z drogowego (19) na 9, który traktowany jest jako ratunkowy (do wzywania pomocy). Pamiętajmy – obecnie nie wszystkie służby w kraju prowadzą stały nasłuch na kanale 9. W razie potrzeby możemy wzywać pomocy na kanale 19. 

RF Gain - regulacja czułości radia. Szczególnie często używana na obszarze miejskim, gdzie znacznie łatwiej o źródła zakłóceń. Im mniejsza czułość, tym jesteśmy mniej narażeni na uciążliwe zniekształcenia. Zasadą jest zwiększanie poziomu czułości w trasie a zmniejszanie na obszarze miejskim. Uwaga - w niektórych modelach występuje także funkcja MIC/Gain czyli regulacja czułości samego mikrofonu. Warto z niej skorzystać, jeśli inni kierowcy sugerują, że nasze powiadomienia brzmią zbyt mocno i nienaturalnie. 

Local/ DX – kontrolerem wybieramy czułość pracy radiotelefonu. Funkcja zwykle stosowana jest wówczas, gdy radio nie ma osobnego pokrętła do płynnej regulacji czułości. 

RX/TX – urządzenie wskazuje czy pracuje w trybie odbioru (RX) albo nadawania (TX). 

Squelch – regulacja poziomu odbieranego sygnału. Im niższa tym będziemy słyszeli kierowców znajdujących się stosunkowo niedaleko. Im wyższa tym usłyszymy nadających z większej odległości. Ale coś za coś – zwykle przy większej czułości łatwiej o szumy.