Na wybór trudno obecnie narzekać. W sklepach i na aukcjach (szczególnie internetowych) łatwo znaleźć mnóstwo urządzeń CB do samochodu. Możemy skorzystać z gotowych zestawów (radio i antena) albo samodzielnie dobrać sprzęt. Dostępne są urządzenia nowe, jak i używane, w całkiem atrakcyjnych cenach. Jak zatem wybrać najkorzystniejszą ofertę?

Cena

Cudów nie ma. Na dobry zestaw CB do samochodu (radiotelefon wraz z anteną) nie wystarczy 100 czy 200 zł. Za porządny zestaw, który nam wystarczy na lata, trzeba przeznaczyć tyle, ile kosztuje mandat lub niedrogi smartfon średniej klasy, czyli ok. 350 zł lub więcej.

Nowy czy używany?

Najbezpieczniej wybrać nowy sprzęt z gwarancją. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać sprzęt używany, ale trzeba liczyć się z ryzykiem, że raczej prędzej niż później trafimy do serwisu. Wszak nigdy nie wiadomo w jaki sposób obchodził się z nim poprzedni właściciel…

Deklaracja zgodności

To bardzo ważne – urządzenie powinno być dopuszczone do użytkowania w naszym kraju (o co najłatwiej w przypadku zakupów w renomowanych sklepach), a co potwierdza stosowna deklaracja zgodności lub tzw. uproszczona deklaracja zgodności (zgodnie z przepisami obowiązującymi w naszym kraju i na terytorium UE). Ponadto wraz ze sprzętem powinna być dostarczona instrukcja obsługi w j. polskim, a na opakowaniu winny znajdować się dodatkowe informacje (dane producenta lub importera/dystrybutora).

Im lepsze wyposażenie, tym lepiej?

Wiele zależy od tego, czego oczekujemy od sprzętu. W codziennej eksploatacji wystarczy już radiotelefon wyposażony w kluczowe funkcje podnoszące komfort użytkowania. Przede wszystkim przyda się sprzęt z automatyczną kontrolą szumów (ASC, która najlepiej działa w CB radiach firmy President), płynną regulacją czułości odbiornika i automatycznym wybieraniem kanału 19. Mile widziana jest zmiana zakresu AM/FM/SSB oraz mikrofon (gruszka) z funkcją zmiany kanałów.

Praktyczne detale

Warto zwrócić uwagę na jakość przewodu mikrofonu ze względu na elastyczność. Jeśli radio zamontujemy niżej, to wówczas markowe przewody oznaczają wygodniejsze użytkowanie. Warto także sprawdzić wielkość urządzenia, by nie zajmowało zbyt wiele miejsca w aucie i było łatwo dostępne. Polecamy także sprzęt z dodatkowym wyjściem głośnikowym, jeśli będzie instalowany w miejscu, w którym wbudowany głośnik będzie przysłonięty.

Zamiast zakupu - wygrana

Przypominamy o konkursie Auto Świat i President - Bezpieczne wakacje z President. Dla zwycięzców przygotowaliśmy aż 20 zestawów radiotelefonów CB radio President razem z antenami tej firmy.

Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie? Nakleić na swój samochód naklejkę dołączoną do tygodnika Auto Świat, zrobić zdjęcie i zaproponować hasło reklamowe. Hasło wraz ze zdjęciem należy przesłać na adres, który znajduje się na specjalnej stronie: www.konkurspresident.auto-swiat.pl.