Auto Świat Wiadomości Motocykle Dlaczego motocykle stanowią zagrożenie?

Dlaczego motocykle stanowią zagrożenie?

Autor Wojciech Grzesiak
Wojciech Grzesiak

Amerykańscy naukowcy niedawno odkryli, że jazda motocyklem sprawia kobietom frajdę (to coś jak odkrycie, że kąpiel w lawie grozi śmiercią), a teraz podeszli do tematu motocykli w znacznie ciekawszy i poważniejszy sposób, co pozwoliło im określić, dlaczego motocykle stanowią niebezpieczeństwo w ruchu ulicznym.

Motocykl na jezdni
Materiały prasowe
Motocykl na jezdni

Co ciekawe nie jest to nic w stylu 200 po mieście i tym podobne, ale element zaskoczenia. Do badania zaproszono grupę 40 osób, które są czynnymi kierowcami. Na symulatorze na przemian pokazywano im motocykle i autobusy. W jednej grupie częściej pojawiały się autobusy, a w drugiej - motocykle. Wynik był taki, że oczywiście pierwsza grupa łatwiej dostrzegała autobusy, a druga - motocykle. Eksperyment przeprowadzono przy prędkości 60 km/h, a obiekt był oddalony o 51 metrów. Kierowcy zauważali pojazdy często występujące na drodze średnio o 1.4 sekundy szybciej.

Jak wyjaśnia raport naukowców, chodzi tu o efekt powszechnego występowania danego obiektu. Wiadomo, że w ruchu ulicznym, a zwłaszcza przy naszym klimacie motocykle występują rzadziej niż inne pojazdy. Jeśli jesteśmy do danego zjawiska przyzwyczajeni, to bardziej zwracamy na nie uwagę i mamy przygotowane scenariusze zachowań. W przypadku motocykli kierowcy samochodów spotykają je na tyle rzadko, że są na ich obecność mniej wyczuleni.

Szef eksperymentu - Vanessa Beanland tak podsumowuje wyniki: „Kierowcy trudniej zauważają pojazdy i groźne sytuacje, których nie widzą często. Ważne jest aby uważnie obserwować drogę, co pozwoli na bezpieczną i bezkolizyjną jazdę.”

Istotne jest także stworzenie przez samego motocyklistę takich warunków, żeby można go było zauważyć. To oznacza przede wszystkim zmniejszenie prędkości i powstrzymanie się od wjeżdżania komuś znienacka przed maskę samochodu.

(Źródło: Beanland V, Lenné M, Underwood G. Safety in numbers: Target prevalence affects the detection of vehicles during simulated driving. Attention, Perception, & Psychophysics. 2014.)

Autor Wojciech Grzesiak
Wojciech Grzesiak
Powiązane tematy:
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków