U nas ta półka cenowa jest nieco droższa niż wynikałoby to z prostego przeliczenia funtów na złotówki po aktualnym kursie, ale to już inna kwestia. Testowane przez brytyjskich dziennikarzy kaski motocyklowe kosztują w Polsce od nieco więcej niż 800 do ok. 1200 zł.

Jak testowano kaski

Dziennikarze „Ride” stworzyli ranking kasków motocyklowych, testując je podczas jazdy szosowej na motocyklu z szybą (KTM 1290 Super Adventure) oraz na torze na nakedzie (Yamaha MT-10). Niezależnie od rezultatów zaobserwowanych podczas jazdy wzięto pod uwagę wyniki testów SHARP (jeśli je przeprowadzono dla konkretnych kasków). Podczas jazdy sprawdzano:

- stabilność – jak kask zachowuje się podczas jazdy, szczególnie z wyższymi prędkościami,

- hałas – im ciszej w kasku, tym lepszy wynik,

- widoczność – czy pole widzenia jest odpowiednio szerokie, czy wizjer nie zniekształca widoku na bokach, czy pinlock (jeśli jest) nie ogranicza widzenia,

- wentylacja – czy głowa jest odpowiednio chłodzona, czy zapobiega parowaniu wizjera, czy łatwo ją regulować w rękawicach,

- wyściółka – czy jest odpowiednio miękka, czy dopasowuje się do głowy, czy można ją wyjmować do prania,

- blenda przeciwsłoneczna – czy łatwo nią operować, czy zasłania wystarczający obszar, czy jest odpowiednio przyciemniona,

- wykończenie – czy detale kasku są starannie wykonane, czy lakierowanie i malowanie jest staranne, czy zapięcie jest solidne.

Testowe podium

Prezentujemy pierwszą trójkę z rankingu kasków motocyklowych magazynu „Ride”.

III miejsce - Shark Skwal

Kask Shark Skwal
Kask Shark Skwal

Uzyskał 48 punktów z 70 możliwych do zdobycia, i rekomendację magazynu „Ride”. Jest stabilny nawet przy dużych prędkościach (8 punktów), ma przyjemną odporną na pot wyściółkę. Wizjer zapewnia szeroki kąt widzenia. Dwu pozycyjna blenda jest ciemna i zasłania odpowiedni obszar. A do tego wokół otworów wentylacyjnych umieszczono ledowe światła, które nocą poprawiają widoczność motocyklisty. 4 gwiazdki SHARP.

II miejsce - HJC FG-ST

Kask HJC FG-ST
Kask HJC FG-ST

Uzyskał 50/70 punktów i rekomendację również jako kask ze ścisłej czołówki. Dziennikarze „Ride” chwalą go za jakość wykończenia, za delikatną, nie powodującą swędzenia wyściółkę, za szerokie pole widzenia i pinlock, który nie przeszkadza w dobrym widoku, za dwupozycyjną, łatwą w obsłudze i ciemną blendę i tak samo łatwą do regulacji wentylację, która jednak mogłaby być bardziej efektywna. Kask jest cichy przy niższych prędkościach, gdy jedzie się w nim szybciej, zaczyna być słyszalny świst powietrza. 4 gwiazdki SHARP.

Kask HJC FG-ST możesz kupić tutaj.

I miejsce - Nolan N87

Kask Nolan N87
Kask Nolan N87

Z wynikiem 51/70 znak „Best Buy” (najlepszy zakup) otrzymał kask Nolan N87. Dziennikarze „Ride” podkreślają, że jest bardzo cichy, dopiero przy prędkościach powyżej 160 km/h pojawia się lekki hałas. Pole widzenia jest dobre, pinlock również nie zakłóca widoku. Blendę można ustawić w wielu pozycjach za pomocą dźwigni z boku kasku, jest odpowiednio ciemna. Wentylacja jest łatwa w obsłudze i efektywna. Autorzy testu chwalą również miękką wyściółkę. Kask Nolan N87 to nowość, nie ma jeszcze gwiazdek SHARP, ale jego poprzednik Nolan N86 otrzymał 4 gwiazdki.

Kaski Shark Skwal i Nolan N87 można kupić na www.intermotors.pl. Kask HJC FG-ST mozna kupić na dobresklepymotocyklowe.pl.