Radio samochodowe przygotowane specjalnie do połączenia z telefonem komórkowym? Z dostępem do internetu i danych na serwerach, czyli w tzw. chmurze? Clarion ma odpowiedź i nie jest to sprzęt z technologią MirrorLink. Japończycy forsują własne rozwiązanie: Smart Access. Zastosowali je w dwóch nowych radiach samochodowych: FX503E oraz NX503E.

Internet w radiu: Smart AccessIdea jest prosta: wykorzystanie internetu w radiu, by korzystać z różnorodnych aplikacji. Ale nie dowolnych. Tylko takich, jakie zaakceptuje Clarion. Innymi słowy: specjalnie przygotowanych wersji, które przystosowano do wygodniejszego używania w samochodzie. A jakich? Na początek nawigacja Waze, serwis informacyjny News4car, serwis pogodowy Weather4car, sterowanie głosem, kalendarz, zarządzanie kontaktami oraz dwa serwisy społecznościowe: Twitter oraz Facebook. Te ostatnie można potraktować jako bajer. Niemniej nie trudno o wrażenie, że większość firm oszalała na punkcie serwisów społecznościowych. Czy rzeczywiście są aż tak potrzebne w czasie jazdy? Cóż, niech każdy sam sobie odpowie na postawione pytanie.

A skąd internet w radiu?Do tego jest potrzebny telefon. Ale też nie dowolny. Póki co musi być wyposażony w jeden z dwóch systemów operacyjnych: Android albo iOS. W drugim przypadku oznacza to telefony z rodziny iPhone. A w pierwszym? Wybór modeli jest znacznie większy. Na szczęście. Niemniej niezależnie od telefonu: lepiej mieć zasilanie pod ręką. Smartfon pracujący w trybie modemu to duże wyzwanie dla baterii. Niemniej przewodowe połączenie i tak jest potrzebne. By przesłać obraz video ze smartfonu do stacji multimedialnej. W przypadku telefonów z Android wykorzystywany jest tryb HDMI/MHL. A który konkretnie? To już zależy od telefonu. W przypadku iPhone: potrzebny specjalny kabel video.

Co jeszcze?Do zabawy z internetem nic więcej. Ale do wykorzystania pozostałych funkcjonalności: wystarczy skorzystać z zupełnie nowego menu w stacji Clariona.W obu można skorzystać z tradycyjnego tunera AM/FM, odtwarzacza muzyki (USB, iPod) a także wbudowanej nawigacji (tylko NX503E). Można również posłuchać płyt CD/DVD o ile mamy wersję NX503E. FX to stacja bez napędu płyt. I przy okazji dobre pole doświadczalne dla Clariona. Cieawe, która ze stacji będzie się sprzedawać lepiej: z odtwarzaczem płyt czy bez?

Ile kosztuje?Nie trzeba być wyjątkowym prorokiem, by obstawiać, które radio będzie się lepiej sprzedawać. Zapewne tańsze. W zagranicznych sklepach internetowych pojawiły się już pierwsze oferty. Tańszy FX503E to koszt ok. 600 euro, czyli ponad 2500 zł. Droższy NX503E wyceniono na ok. 960 euro, czyli nieco ponad 4000 zł. A Wy jak obstawiacie?