W wielu samochodach by dostać się do głośników w drzwiach trzeba zdemontować cały boczek tapicerski. Niestety coraz rzadziej konstruktorzy stosują wygodniejsze rozwiązanie: oddzielną maskownicę, dzięki czemu można uniknąć demontażu całego poszycia. Szkoda. Wspólnie z francuskim Focalem prezentujemy instruktaż jak krok po kroku można wymienić głośniki. Wykorzystany samochód to Golf VI.

Kluczowe: nie demontuj na mrozie!Współczesne poszycia tapicerskie wykonane są z tworzyw, które łatwo połamać przy niskiej temperaturze. Generalnie niezależnie od wieku samochodu, wszelkie prace montażowe przeprowadzane zimą najlepiej wykonać w ciepłym garażu. Ale nie od razu po wstawieniu samochodu! Lepiej odczekać aż wnętrze się ogrzeje. W przeciwnym wypadku problemy z połamanymi tworzywami sztucznymi niemal gwarantowane.

Do demontażu warto przygotować specjalne narzędzia. Przyda się długi śrubokręt (łatwiej dostać się do ciasnych miejsc) z końcówką dopasowaną do śrub stosowanych w naszym samochodzie. Przyda się również płaskie narzędzie (widoczna na zdjęciach żółta łapka). Focal standardowo dołącza je do zestawów głośników z serii Integration. Pod ręką warto mieć także zapas spinek, gdyż łatwo je uszkodzić podczas demontażu.

Od czego zacząć?Najpierw trzeba zlokalizować wszystkie śruby. Zwykle boczek przykręcany jest w kilku miejscach. Warto sprawdzić krawędzie (dół, boki z obu stron). Często dodatkowe miejsca przykręcenia znajdują się pod maskownicą uchwytu. Uchwyt musi być dodatkowo zabezpieczony śrubą, by nie wyrwać boczka podczas zamykania drzwi. Należy wówczas delikatnie podważyć maskownicę łapką i zdjąć. Z pewnością przyda się dłuższy śrubokręt, by śruby osadza się w ciasnych miejscach, do których trudniej dostać się np. z „grzechotką” o grubym grocie.

Gdy wszystkie śruby wykręcimy pozostaje wyciągnąć boczek ze spinkami. Podważanie najlepiej zacząć od dołu. Potem lekko i ostrożnie podnosimy boczek w górę, by wyciągnąć plastik z górnej krawędzi konstrukcji drzwi. Warto od razu sprawdzić, gdzie są zamocowane połączenia elektryczne do przycisków szyb i lusterek a także cięgno klamki drzwi. Zwykle kable są na tyle długie, by można było swobodnie włożyć dłoń pomiędzy drzwi a boczek. Ostrożnie odłączamy wszystkie konektory.

Trójkąt przy lusterkuZwykle wykończenie przy lusterku to oddzielny element niezależny od głównego poszycia tapicerskiego drzwi. Zazwyczaj wykończenie z miejscem dla głośnika wysokotonowego mocowane jest tylko przy użyciu spinek. Na wszelki wypadek warto jednak dokładnie obejrzeć krawędzie, by sprawdzić czy nie ma śrub. Do demontażu również używamy płaskiej łapki. Zwykle głośnik znajdujący się w maskownicy jest łączony z instalacją poprzez łatwy w rozłączeniu konektor.

Spinki: lepiej ich nie zgubićPo demontażu boczka najlepiej zdjąć z niego spinki, by sprawdzić ich stan. Jeśli są w dobrym stanie można je zostawić. Jeśli są nawet delikatnie uszkodzone: lepiej wymienić na nowe. Spinki mogą występować z dodatkowym pierścieniem plastikowym, który jest wciskany w otwór w miejscu montażu. Jeśli pierścienie wypadły z miejsc należy je ponownie wcisnąć w miejsce montażu. Zasada jest taka sama jak spinek. Jeśli pierścień jest uszkodzony, lepiej zastosować nowy.