Nową Mazdę CX-50 będzie można zobaczyć podczas rozpoczynającego się 19 listopada salonu samochodowego w Los Angeles. To w końcu model zaprojektowany od podstaw na rynek amerykański, i to właśnie w USA, począwszy od początku 2022 r. będzie odbywać się jego produkcja w nowej fabryce Mazda Toyota Manufacturing w Huntsville w Alabamie. Zakład ten to joint venture dwóch japońskich koncernów, w którym rocznie produkowanych ma być nawet 300 tys. samochodów (150 tys. Mazd CX-50 i 150 tys. Toyot Corolli Cross).

Mazda CX-50 – kompaktowy SUV

Nowy model będzie pozycjonowany powyżej SUV-a CX-5, ale swoją konstrukcję opiera na platformie wykorzystywanej przez takie modele jak Mazda 3 oraz CX-30. Zwraca na siebie uwagę muskularną sylwetką z wyrazistymi osłonami nadkoli, podwozia i progów a także dużym prześwitem. Charakterystyczny grill jednoznacznie podkreśla przynależność do najnowszych modeli marki, a wzmocniona konstrukcja nadwozia i relingów dachowych ma zapewniać nie tylko swobodę poruszania się po rożnych nawierzchniach lecz także możliwość przewożenia dużych ładunków czy sprzętu rekreacyjnego na dachu.

Zdjęcia wnętrza zdradzają wykończenie materiałami premium i takie również wyposażenie, w tym w nowy panoramiczny szyberdach, który ma być jednym z elementów odzwierciedlających koncentrację marki na zapewnieniu użytkownikom wyjątkowych doznań podczas jazdy.

Początkowo Mazda CX-50 będzie dostępna w dwóch wariantach silnikowych Skyactiv-G o pojemności 2,5 l. Bazowa, wolnossąca odmiana zaoferuje moc 190 KM i moment obrotowy 252 Nm, natomiast turbodoładowana wersja dysponować będzie mocą 250 KM i momentem 434 Nm. Później do gamy dołączą napędy zelektryfikowane, ale Mazda nie ujawniła jeszcze szczegółów na ich temat.

Wiemy natomiast że Mazda CX-50 będzie wyposażona w najnowsze odsłony systemów i-Active AWD oraz Mi-Drive (Mazda Intelligent Drive Select), które oferują różne tryby jazdy dopasowane do zmiennych warunków drogowych. Dokładne specyfikacje na rynek amerykański powinniśmy poznać na początku przyszłego roku.

Mazda CX-50 – nowa rodzina

Jak już informowaliśmy wcześniej, nowa Mazda CX-50 jest pierwszym modelem z nowej gamy SUV-ów marki, które będą stopniowo wprowadzane na rynek w ciągu najbliższych dwóch lat. W Europie będą to pięciomiejscowy CX-60 oraz siedmiomiejscowy CX-80, w których zadebiutują także hybrydowe układy napędowe plug-in oraz kolejne generacje 6-cylindrowego, rzędowego silnika benzynowego Skyactiv-X i diesla Skyactive-D z miękkimi układami hybrydowymi 48V.

W planach są ponadto modele CX-70 i CX-90, które będą dostępne na wybranych rynkach poza Europą.