Phantom sam w sobie jest wyjątkowym przedstawicielem gatunku szlachetnych, ultraluksusowych i ultradrogich limuzyn, ale jak widać da się go uczynić jeszcze bardziej unikalnym. Stworzona przez Rolls-Royca kolekcja Phantomów Tempus, limitowana do zaledwie 20 egzemplarzy, jak zapewniają przedstawiciele marki inspirowana jest „czasem, zjawiskami astronomicznymi oraz nieskończonością wszechświata”. Nawet lakier nadwozia – Kairos Blue, którym pokryte są te auta – ma odzwierciedlać „ciemność i tajemniczość kosmosu”. W jego strukturze można dojrzeć płatki miki, które dają subtelny, lśniący efekt naśladujący gwiazdy na nocnym niebie. Nieźle.

Rolls-Royce Phantom Tempus – czas, przestrzeń, luksus

Jeszcze większe wrażenie wywołuje widok wnętrza, z kompletnie zmienioną rozgwieżdżoną podsufitką, którą łączy oświetlenie światłowodowe z misternym haftem. Całość wygląda jak naszpikowane pulsarami (rotujące gwiazdy neutronowe emitujące promieniowanie elektromagnetyczne w regularnych impulsach) niebo. Podobny motyw znajdziemy też na drzwiach.

Nie mniejszą uwagę przyciąga deska rozdzielcza, w której górnej części umieszczono aż 100 kolumn wyfrezowanych z jednego kawałka anodyzowanego na czarno i ręcznie polerowanego aluminium. Mają one symbolizować 100 milionów lat, przez jakie rotuje pulsar zanim zgaśnie oraz stwarzać iluzję, że czas stoi w miejscu. Gdyby ktoś miał wątpliwości to w schowku znajdzie specjalną inskrypcję z cytatem słów Alberta Ensteina: „Rozróżnienie między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością jest tylko uporczywie utrzymującą się iluzją”. Brak zegara oznacza z kolei niezależność właściciela od czasu i związanych z nim ograniczeń.

Do dyspozycji pasażerów jest także specjalna wersja słynnego pojemnika Rolls-Royce’a na szampana z czterema ręcznie dmuchanymi kryształowymi kieliszkami przypominającymi cylindry silnika V12, kolbami na kawior, łyżeczkami z masy perłowej i ręcznie malowaną pokrywą z motywem pulsara.

Na tym nie koniec, bo Rolls-Royce oferuje klientom opcję personalizacji symbolu marki, czyli „Spirit of Ecstasy”, na którego podstawie można wygrawerować unikalną datę i nazwę miejsca ważnego dla właściciela, np. dzień urodzin dziecka, ślubu czy jakiegoś innego wyjątkowego wydarzenia.

Rolls-Royce Phantom Tempus – moc nie jest najwiażniejsza

Każdy z Phantomów Tempus napędzany jest 12-cylindrowym silnikiem o pojemności 6,75 l, mocy 543 KM i momencie 900 Nm, co pozwala przyspieszać do „setki” w 5,4 s i osiągać maksymalną prędkość 250 km/h. Nie sądzimy jednak, żeby te parametry miały decydujące znaczenie dla kupujących. W końcu jak mówi stare przysłowie „spieszą się tylko nisko urodzeni”.

Wszystkie 20 egzemplarzy Phantomów Tempus już zostało zamówionych.