• Pierwsza stacja BP powstała w Polsce w sierpniu 1995 roku – polska sieć BP jest rówieśniczką Auto Świata
  • Aktualnie sieć liczy 576 stacji, spośród których 244 to stacje partnerskie
  • Ze polskich stacji BP korzysta 3 mln klientów

Ćwierć wieku temu na polskich ulicach wciąż królowały Maluchy i Polonezy, choć nowych i używanych aut z importu gwałtownie przybywało. Jak wyglądały stacje paliw? W pierwszej połowie lat 90. Polacy nadal najczęściej tankowali na stacjach państwowej sieci CPN, które nierzadko wciąż prezentowały się tak, jak w czasach PRL-u. O tym, jakie auta poruszały się wtedy po drogach, świadczą statystyki sprzedaży paliw – w 1995 roku benzyna bezołowiowa, niezbędna do nowych wtedy „zachodnich” aut, stanowiła tylko ok. 11 proc. sprzedanego paliwa!

Tankowanie samoobsługowe nie było wcale oczywistością, należność za paliwo nadal często uiszczało się u pracownika stacji nalewającego benzynę, a plik banknotów lądował w grubej saszetce u jego pasa. Zatankowanie samochodu do pełna mogło kosztować nawet ponad pół miliona złotych! Tak, to nie pomyłka, na przełomie 1994 i 1995 roku litr benzyny kosztował ponad 11 000 zł! W 1995 roku przeprowadzono denominację w stosunku 10 000:1 – czyli za jeden litr paliwa trzeba było zapłacić ok. 1,10 zł – ale przez dwa lata stare i nowe ceny oraz złotówki funkcjonowały równolegle, a wiele osób wciąż chętniej operowało „milionami”.

25 lat stacji BP w Polsce Foto: BP
25 lat stacji BP w Polsce

Poza CPN-ami pojawiały się też prywatne stacje. W 1995 roku największymi prywatnymi sieciami były... Va-Po, Solo i Dexpol. Kawa i hot dog na stacji? Klienci wcale na to nie liczyli, na wielu stacjach budynki były niewiele większe od kiosków z prasą, a obsługa odbywała się przez małe okienko. Największą troską kierowców nie była jakość obsługi na stacjach, ale to, czy do baków ich aut trafi paliwo o odpowiedniej jakości – w latach 90. plagą było fałszowane paliwo, wytwarzane m.in. z odbarwionego oleju opałowego czy rozpuszczalników. To i tak był duży postęp, bo jeszcze pięć lat wcześniej problemem było znalezienie stacji, na której paliwo w ogóle było dostępne!

1995 rok – pierwsza stacja BP w Polsce

Oczywiście, od początku lat 90. pojawiały się też nowoczesne stacje paliw w „zachodnim” stylu. Pierwsza stacja BP w Polsce została otwarta 5 sierpnia 1995 roku przy ulicy Rybnickiej w Gliwicach. Na tle typowych ówczesnych stacji prezentowała się imponująco – 8 stanowisk tankowania, nowoczesna myjnia automatyczna, przestronny budynek ze sklepem i toaletami. To, co dziś jest standardem, wtedy było powiewem „wielkiego świata”.

25 lat stacji BP w Polsce Foto: BP
25 lat stacji BP w Polsce

Marka BP była już wtedy polskim klientom znana i przez nich ceniona – od 17 grudnia 1991 roku działało w Polsce oficjalne przedstawicielstwo koncernu, które na początku mieściło się w prywatnym mieszkaniu i zajmowało dystrybucją olejów samochodowych i przemysłowych. Pierwsze ich beczki z oficjalnej dystrybucji były rozwożone do klientów Maluchem!

25 lat stacji BP w Polsce Foto: BP
25 lat stacji BP w Polsce

Po otwarciu pierwszej stacji rozwój sieci postępował w imponującym tempie – tylko do końca 1995 roku otwartych zostało 5 kolejnych stacji: w Gubinie, we Wrocławiu, Bydgoszczy, Lubinie i Krakowie. W kolejnych latach charakterystycznych zielonych stacji przybywało jeszcze szybciej – nawet po 30-35 rocznie! Teraz sieć stacji BP liczy 576 punktów, w tym 244 stacje partnerskie. Niemal 50 z nich zlokalizowano przy drogach ekspresowych i autostradach! Dzięki stacjom partnerskim, tzw. DODO BP, renomowana sieć jest obecna również w mniejszych miastach i na wsiach.

Tankowanie na stacji BP Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat
Tankowanie na stacji BP

Stacje, które oferują więcej niż paliwa

Na pierwszy rzut oka widoczna na zdjęciach po lewej stronie stacja BP z 1995 roku niewiele różni się od tych, na których tankujemy dziś. Największą widoczną zmianą jest inne logo firmy – w 2000 roku litery „BP” na tle tarczy zostały zamienione na Heliosa – znak symbolizujący słońce. W rzeczywistości jednak zmieniło się znacznie więcej, bo BP nieustannie zmienia swoje stacje, dopasowując je do potrzeb rynku.

BP jako pierwsza z dużych sieci na polskim rynku zdecydowała się na wycofanie z oferty paliw zawierających szkodliwy ołów. BP należało też do pionierów w dziedzinie paliw premium na polskim rynku – polscy klienci, którzy kiedyś byli zadowoleni z tego, że paliwo spełnia minimalne normy, teraz chętnie wybierają wzbogacone paliwa BP Ultimate, które mają parametry lepsze od wymaganych.

Nowoczesna stacja BP Foto: BP
Nowoczesna stacja BP

Karty paliwowe, program PAYBACK, wsparcie programów społecznych

To rozwiązanie, oczywiste dziś w obsłudze flot firmowych, zostało wprowadzone przez BP już w 1997 roku. Od niemal 20 lat klienci BP mogą korzystać z programu lojalnościowego – początkowo był to BP Partnerclub, a od 2009 roku program bonusowy PAYBACK, w ramach którego punkty można zbierać i wykorzystywać nie tylko na stacjach paliw, lecz także u wielu innych partnerów działających w najróżniejszych branżach. BP to także pierwsza sieć stacji, która w programie lojalnościowym zaproponowała klientom przekazywanie zebranych punktów na wartościowe programy społeczne – od 2000 r. na akcję Pajacyk, od 2015 roku dodatkowo na: Szlachetną Paczkę, Akademię Przyszłości, Pola Nadziei, TOPR i Stowarzyszenie SIEMACHA.

Kawiarnie Wild Bean Cafe

Od niemal 15 lat, od grudnia 2005 roku, na stacjach BP działają kawiarnie WildBean Cafe, oferujące znacznie więcej niż tylko szybkie i proste przekąski dla podróżnych. Ich oferta ciągle się wzbogaca, tak żeby sprostać coraz wyższym wymaganiom klientów – w 240 kawiarniach działa np. program „Barista”, dzięki któremu smakosze mogą skomponować ulubioną kawę, wybierając intensywność smaku, rodzaj ziarna i rodzaj mleka. Nawet gotowe kanapki sprzedawane na stacjach BP mogą być wyjątkowe – takie jak inspirowane smakami świata, stworzone przez Roberta Makłowicza dla Wild Bean Cafe kanapki „Selekcja Makłowicz”.

25 lat stacji BP w Polsce Foto: Onet/RASP
25 lat stacji BP w Polsce
25 lat stacji BP w Polsce Foto: Onet/RASP
25 lat stacji BP w Polsce

W przyszłości na stacjach BP będzie można nie tylko tankować paliwa, lecz także ładować auta elektryczne – na kilku pierwszych stacjach sieci pilotażowo stanęły już ładowarki, w miarę rozwoju rynku aut elektrycznych będą pojawiały się kolejne. Elektromobilność to niejedyny nowy rynkowy trend, do którego dostosowuje się BP. Coraz więcej kierowców rezygnuje z posiadania własnych aut na rzecz pojazdów wynajmowanych, dlatego klienci indywidualni mogą skorzystać z usługi Sixt DriveSmart by BP, czyli maksymalnie uproszczonej formy wynajmu aut na okres od 6 do 24 miesięcy – oczywiście, z kartą paliwową w korzystnej cenie.

BP w liczbach

  • 5000 pracowników zatrudnionych w Polsce, do tego 4000 osób zatrudnionych pośrednio
  • 5,5mld zł – tyle BP zainwestowało w Polsce w ciągu ponad 25 lat działalności.
  • 40mln zł – tyle BP przeznaczyło w Polsce na projekty społeczne
  • 15mld zł odprowadzonych w Polsce podatków