Mazda od zawsze słynęła z niezawodności i wysokiej jakości swoich samochodów. I właśnie taka jest nowa Mazda3. By to udowodnić, osiem kompaktowych aut Mazdy w wersji hatchback odbędzie wyjątkową jazdę testową - 15 tys. km prosto z fabryki w Hiroszimie aż na międzynarodowy salon samochodowy IAA 2013 we Frankfurcie nad Menem.

Trasa nazwana Mazda Route3 - Hiroshima to Frankfurt Challenger Tour 2013 obejmuje dziewięć stref czasowych i wiedzie przez Rosję, największe państwo na świecie, a następnie przez Białoruś i Polskę. Samochody dotrą do Frankfurtu 7 września, tuż przed otwarciem wystawy IAA. Przebieg wyprawy będzie można śledzić na stronie internetowej, a także przeglądać dziennik z wyprawy ze zdjęciami i nagraniami wideo.

Modele Mazdy już trzeci raz biorą udział w tak ekstremalnej próbie. W 1977 r. niemieccy reporterzy przejechali dwiema Mazdami 323 hatchback - poprzedniczkami Mazdy3 - z Japonii do Frankfurtu. Wyczyn powtórzono w 1990 r.: tym razem cztery Mazdy 626 przemierzyły były Związek Radziecki. Teraz ich śladami wyrusza najbardziej zaawansowany kompaktowy model Mazdy.

Pierwszy etap wyprawy to podróż statkiem przez Morze Japońskie. Najdłuższy lądowy odcinek jazdy wytrzymałościowej Mazda Route3 rozpocznie się w pierwszych dniach sierpnia w największym rosyjskim porcie na Oceanie Spokojnym, we Władywostoku. Każdy z siedmiu kolejnych etapów trasy mierzy nieco ponad 2100 km, a jego przebycie zajmie od trzech do sześciu dni. Nie trzeba dodawać, że podróż będzie doskonałą okazją dla prowadzących samochody dziennikarzy i fanów Mazdy z różnych części świata, by sprawdzić, jak nowa Mazda3 radzi sobie w różnych warunkach drogowych. Podczas wyprawy będą oni także mieli niejedną okazję do zapoznania się z różnymi kulturami i zwyczajami.

Wszystkie testowane modele będą wyposażone w silnik benzynowy SKYACTIV-G o mocy 120 KM i ręczną, sześciostopniową skrzynię biegów SKYACTIV-MT. Po dotarciu samochodów do Frankfurtu nad Menem Mazda zaplanowała dla gości IAA kolejne atrakcje na swoim specjalnym stoisku, gdzie odbędzie się premiera Mazdy3.