• Największe ryzyko utraty auta dotyczy mieszkańców dużych miast, szczególnie Warszawy
 • Najczęstszym celem złodziei są samochody jednej marki
 • Najskuteczniejszymi metodami zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą są te znane z lat 90.

Największe ryzyko utraty auta dotyczy mieszkańców dużych miast, szczególnie Warszawy. To właśnie stolica zgromadziła największą liczbę wyrejestrowanych z powodu kradzieży samochodów - 2353. Warto jednak podkreślić, że wiele z nich zarejestrowano w Warszawie ze względu na lokalizację banków i instytucji udzielających kredytów czy leasingów, a faktycznie pojazdy te jeżdżą po całym kraju. Innymi słowy - trafiły "na konto" Warszawy, ale zostały skradzione w innym mieście. Nie da się określić skali tego zjawiska, ale warto mieć je na uwadze.

Dalsza część artykułu, w tym lista najczęściej kradzionych aut w Polsce, znajduje się pod materiałem wideo

Najczęściej kradzione samochody w Polsce

Jak wynika z danych gromadzonych przez IBRM Samar (dane dotyczące liczby wyrejestrowań spowodowanych kradzieżą), w ubiegłym roku z polskich ulic zniknęło 5,6 tys. samochodów. To wciąż dużo, choć znacznie mniej niż w poprzednich latach. Jeszcze w 2005 r. odnotowano aż ponad 45 tys. kradzieży. Widać jak na dłoni, ile pracy w ostatnich latach wykonała policja oraz producenci, by przeciwdziałać kradzieżom.

Samochody których marek są kradzione najczęściej? Poniżej lista:

 1. Toyota - 869 samochodów (z czego 655 w samej Warszawie),
 2. Audi - 427,
 3. Volkswagen - 398,
 4. BMW - 383,
 5. Mercedes - 328.

A jakie modele najczęściej padają łupem złodziei? Pierwszą dziesiątkę zdominowała Toyota:

 1. Toyota Corolla - 247,
 2. Toyota RAV4 - 189,
 3. Hyundai Tucson - 152,
 4. Fiat Ducato - 148,
 5. Kia Sportage - 113,
 6. Renault Master - 110,
 7. Toyota Yaris - 101,
 8. Toyota C-HR - 101,
 9. Toyota Camry - 96,
 10. Audi A4 - 95.

Warto podkreślić, że popularność Toyoty wśród złodziei bierze się m.in. z wielkości parku samochodów w Polsce. Toyota od wielu miesięcy zajmuje zdecydowane pierwsze miejsce wśród najczęściej kupowanych nowych samochodów w Polsce.

Pomimo pewnego spadku liczby kradzieży, problem ten nadal istnieje. Policjanci są zgodni, że jeśli złodziej upatrzy sobie konkretny egzemplarz, bardzo trudno jest zapobiec jego kradzieży. Obecnie najskuteczniejszymi metodami zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą są mechaniczne blokady, które były popularne (i wówczas mało skuteczne, bo doskonale znane złodziejom) w latach 90.