Kredyt czy leasing: co skuteczniej obniży podatek?

W kwestii samych kosztów zobowiązania (odsetek, prowizji i innych opłat ponoszonych na rzecz banku/leasingodawcy) zarówno kredyt samochodowy, jak i leasing operacyjny (wybierany znacznie częściej niż finansowy) prezentują się podobnie. Różnice w korzyściach widoczne są jednak na poziomie podatkowym. I w tym zakresie kredyt niestety przegrywa z leasingiem, ale tylko w przypadku droższych aut.

Kupując samochód na firmę, ujmujemy go w ewidencji środków trwałych, dzięki czemu mamy możliwość jego amortyzowania. Amortyzacja zaś pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania dochodu, tak jak ma to miejsce również w przypadku odsetek kredytowych. Istnieją jednak pewne ograniczenia. Zgodnie z polskim prawem pojazdy służbowe (osobowe) podlegają amortyzacji tylko do kwoty równowartości 20 000 euro (podczas przeliczania limitu na złotówki brany jest pod uwagę średni kurs NBP z dnia przekazania pojazdu do użytku). Oznacza to, że jeśli kupimy samochód o większej wartości, np. 30 000 euro, podatek będziemy mogli odliczyć tylko od części sumy wydanej na zakup (wspomnianych 20 000 euro). Limity tego typu nie występują jednak przy ujmowaniu kosztów związanych z leasingiem. Jeśli więc nabywamy droższe auto, to ze względów podatkowych leasing okaże się dla nas bardziej opłacalny. Będziemy mogli dzięki niemu wliczyć w koszty uzyskania przychodu wyższą kwotę, obniżając w większym stopniu należny podatek dochodowy. Dlaczego więc to właśnie kredyt, a nie leasing polecamy dla młodych firm? Wszystko przez VAT.

Zasady odliczania VAT-u od zakupu pojazdu

Zgodnie z art. 86a ust. 2 Ustawy o VAT przedsiębiorcy przysługuje zwrot podatku związanego z samochodem firmowym, niezależnie od formy sfinansowania jego zakupu. Na możliwość pełnego odliczenia VAT-u można liczyć w przypadku samochodów wykorzystywanych wyłącznie w celach służbowych. Jeśli zaś dany pojazd będzie służył częściowo do celów prywatnych (tzw. cele mieszane), odliczeniu będzie podlegać 50% naliczonego na fakturze VAT-u.

Wśród wydatków, których ulga podatkowa dotyczy, znajdują się:

  • zakup pojazdu,
  • zakup części składowych do samochodu (np. opon, części naprawczych),
  • zakup paliwa,
  • naprawy i konserwacja samochodu.

Chcąc odliczyć podatek związany z zakupem auta, należy złożyć deklarację VAT-26. Mamy na to 7 dni od dnia poniesienia pierwszych kosztów związanych z nabytym samochodem.

Finansując auto kredytem, przedsiębiorca zyskuje istotny przywilej - możliwość odliczenia jednorazowo wyższej kwoty VAT. Leasing operacyjny (traktowany jako usługa) nie pozwala tymczasem na rozliczenie tej daniny "z góry", a jedynie stopniowo, wraz z kolejnymi ratami. Chcąc zauważalnie (choć jednorazowo) obniżyć podatek, lepszym rozwiązaniem będzie kupienie auta na kredyt. Pamiętajmy jednak, że leasing daje możliwość odliczania VAT-u nie tylko od całości rat, ale również od czynszu inicjalnego oraz wykupu. Ostatecznie suma korzyści podatkowych płynących z obu form zakupu pojazdów (wartych do 20 000 euro) kształtuje się podobnie (a nawet z niewielką przewagą leasingu, w którym tarcza podatkowa będzie większa). Mimo wszystko warto podkreślić, że firmy o niewielkim stażu na rynku znajdują się zwykle w dość trudnej sytuacji ekonomicznej. Wielu z nich możliwość odliczenia VAT-u naraz może uchronić od problemów z zachowaniem płynności finansowej.

Kredyt samochodowy ma przy tym kilka istotnych zalet, bardzo ważnych z punktu widzenia dopiero rozwijających się firm. Zadłużenia można się pozbyć w każdej chwili (spłacając je czy konsolidując), unikając przyszłych odsetek. W dodatku skredytować możemy także używane pojazdy. W przypadku leasingu od samego zobowiązania przez terminem wynikającym z umowy trudno się odciąć. Niewielu jest przy tym leasingodawców, którzy chętnie sfinansują zakup samochodów używanych. Na nowy samochód, wart kilkaset tysięcy złotych, młodego przedsiębiorcę często jednak nie stać. Kredyt może tymczasem być uzyskany nawet bez wkładu własnego, a jego okres spłaty może sięgać nawet 10 lat, dając szansę na dostosowanie wysokości raty do budżetu firmy.

Przegląd najtańszych kredytów dla młodych firm

Jeśli w ramach prowadzonej działalności wykonujemy tzw. wolny zawód, swoje kroki w poszukiwaniu taniego kredytu na zakup środka transportu możemy skierować do Raiffeisen Polbanku. Minimalnie pożyczymy od tej instytucji 30 tys. zł, a maksymalnie 250 tys. zł. Marża banku może wynieść nawet 2,5%, co przełoży się na oprocentowanie nominalne od 4,3%. Bank wymaga dostarczenia zaświadczenia z ZUS-u i urzędu skarbowego o niezaleganiu ze składkami/podatkiem. Nie trzeba natomiast donosić żadnych biznesplanów czy zaświadczeń majątkowych. Zabezpieczeniem spłaty zadłużenia będzie cesja praw z polisy AC oraz przewłaszczenie ułamkowej części pojazdu.

Alternatywą jest kredyt samochodowy Auto Sezam w promocji „Refinansowanie” w Banu BPH. Minimalnie pożyczymy już 8 tys. zł, a maksymalnie aż 800 tys. zł. W przypadku tej oferty marża zaczyna się od 3,5%, co skutkuje oprocentowaniem od 5,09%. Bank nie pobiera prowizji za rozpatrzenie wniosku, z kolei prowizja przygotowawcza wynosi od 1,50% (min. 200 zł) - unikniemy jej zaś w przypadku refinansowania kredytu z innego banku. Składając wniosek kredytowy, możemy skorzystać z procedury uproszczonej (na oświadczenie) lub standardowej (na zaświadczenie). Zabezpieczenie wygląda podobnie jak w przypadku propozycji Raiffeisen Polbanku.

Warto również zwrócić uwagę na to, co przygotował klientów Bank BGŻ BNP Paribas. Bank stosuje w umowach marże od 4,99% (oprocentowanie nominalne od 6,68%), będąc gotów pożyczyć młodej firmie na kupno auta od 2 tys. zł do 500 tys. zł. Decyzja kredytowa zapada w już 30 minut. Podobnie jak w Banku BPH, tak i tutaj przedsiębiorca ma możliwość skorzystania z procedury uproszczonej (na oświadczenie) lub standardowej (na zaświadczenie). Zabezpieczeniem spłaty jest zastaw, przewłaszczenie z wpisem lub bez wpisu, a także opcjonalnie cesja praw do odszkodowania z autocasco.

Wybór jest prostszy, niż myślisz!

Biorąc pod uwagę formalności, w tym czas potrzebny do przebrnięcia przez nie, kredyt samochodowy wypada blado na tle leasingu. Ten ostatni jest znacznie prostszy w pozyskaniu. Leasingodawcy zwykle nie analizują pieczołowicie zdolności kredytowej potencjalnego klienta (wystarczy jego oświadczenie o dochodach). Dzięki temu ta forma finansowania jest bardziej dostępna niż kredyt - nawet dla przedsiębiorców znajdujących się w gorszej sytuacji ekonomicznej. W dodatku pamiętajmy o zasadzie - im droższy samochód, tym bardziej opłaca się leasing. I choć za leasingiem przemawia wiele, to w przypadku młodych firm rozsądniej będzie postawienie na wybór kredytu samochodowego, umożliwiającego rozliczenie VAT-u zaraz przy zakupie pojazdu. Wszystko po to, by zamiast wydawać krocie na podatki, móc przeznaczyć te pieniądze na rozwój własnej firmy.