To była fabryka, która została wybudowana specjalnie do produkcji legendarnego Volkswagena Garbusa, którego w dalszej historii zastąpił Golf.

Obecnie w Wolfsburgu poza najnowsza generacją VW Golfa produkowany jest Sportsvan, Touran i Tiguan. W tym największym zakładzie niemieckiego koncernu zatrudnionych jest 46 tys. osób, a dziennie z taśm produkcyjnych wyjeżdża 3800 aut.

Budowa fabryki w Wolfsburgu rozpoczęła się w 1938 roku i miał tu powstawać KdF-Wagen, na bazie którego powstał Volkswagen Type 1, powszechnie znany pod nazwą Garbus. Projekt auta dla ludu wstrzymała II wojna światowa, po zakończeniu której zniszczony zakład został odbudowany. Pierwszym modelem był Volkswagen Garbus, którego z Wolfsburga wyjechało 11 916 519 egzemplarzy.

W 1974 roku rozpoczęto produkcję Volkswagena Golfa, którego 30 milionowy egzemplarz wyjechał z tego zakładu w 2013 roku. Obok Garbusa i Golfa w Wolfsburgu produkowano także inne modele jak m.in. Volkswagen Passat, Volkswagen Bora, Audi 50, Audi 80, Audi 100 i Seat Arosa.

Jubileuszowy egzemplarz to Volkswagen Golf GTE w białej barwie nadwozia z czterocylindrowym silnikiem 1.4 TSI.