Kolekcjonerzy uwielbiają wyjątkowe samochody w wyjątkowych wersjach. Im krótsza seria tym lepiej. Dla nas oprócz unikalności bardzo ważne są doznania jakie oferuje konkretny samochód. Wystarczy obejrzeć wideo przygotowane przez Petrolicious i posłuchać jak brzmi DB4 Lightweight, by nie mieć wątpliwości, że ten unikalny Aston dostarcza niezapomnianych chwil.

Aston w 1959 roku rozpoczął budowę 75 sztuk DB4 GT, ale tylko 8 z nich to wersje Lightweight, których wartość dziś sięga poziomu 15 mln złotych. Z tych ośmiu tylko cztery sztuki określone są jako „Build Sheet”, co oznacza, że zostały zamówione, zbudowane i wyjechały z fabryki od razu jako wersje Lightweight.

Samochód, który widzicie na zdjęciach został zamówiony przez Thomasa Sopwith (pioniera brytyjskiego lotnictwa), a obecnie jest w posiadaniu Paula Michaelsa, właściciela Hexagon Classics, angielskiej firmy zajmującej się sprzedażą samochodów z duszą.

DB4 GT miał skrócony o 13 cm rozstaw osi, a pod maską sześciocylindrowy rzędowy silnik 3,7 l o mocy 301 KM. Aston zapewnia, że przyspieszenie do 96 km/h zajmuje mu jedynie 6,1 s, a maksymalnie może popędzić 246 km/h. Wersja Lightweight jest aż 91 kg lżejsza i została stworzona, by rywalizować na torze z Ferrari 250 GT SWB. Podobno do dziś jeździ tak, że włosy na plecach stają dęba.

DB4 GT Ligthweight to jeden z najsłynniejszych Astonów w historii tej marki. Jeśli nie udało ci się kupić oryginalnego egzemplarza z przełomu lat 50-tych i 60-tych teraz trafia się świetna okazja, by zrealizować marzenie. Fabryka Astona postanowiła wznowić produkcję DB4 GT Lightweight. Powstanie 25 egzemplarzy unikalnej wersji. Najnowsze wcielenie będzie łączyć klasyczny wygląd z modyfikacjami silnika, zawieszenia i hamulców. Pod maską znajdzie się poprawiona wersja słynnego silnika zbudowanego przez Tadka Marka. To pochodzący z Krakowa inżynier i kierowca rajdowy, który wyemigrował do Wielkiej Brytanii i zasłynął m.in. z budowy silników dla Astona. W tym wypadku 6-cylindrowy silnik ma moc 345 KM, podobnie jak w poprzedniku będzie połączony z tylnymi kołami za pomocą ręcznej skrzyni o 4 biegach i szpery.

Aston Martin DB4 GT Continuation
Aston Martin DB4 GT Continuation

Nowe wcielenie będzie również bezpieczniejsze od poprzednika. Mimo wszystkich zmian samochód jak podkreśla producent nie straci charakteru słynnego poprzednika. Autentyczność tej serii podkreślają numery VIN, które są kontynuacją słynnej serii.

Aston Martin DB4 GT Lightweight
Aston Martin DB4 GT Lightweight

Wyścigowego Astona zaprojektowano z pomocą komputerów, ale wykończony będzie ręcznie tak jak poprzednik. DB4 GT Lightweight został stworzony z myślą o jeździe pod torach wyścigowych. W tym celu powstał program szkoleń na najsłynniejszych obiektach świata.

Reaktywując produkcję DB4 GT Lightweight Aston Martin chce podkreślić swoją bogatą tradycję wyścigową.