Wybierz samochód

Aston Martin Vantage

Aston Martin Vantage

Aston Martin Vantage to przez długi czas był określany jako „baby Aston” dopóki nie powstał model Cygnet. Przydomek ten, dotyczył jednak jedynie jego wymiarów. Bowiem tradycyjnie nazwa Vantage w brytyjskiej marce używana była do wariantów modeli charakteryzujących się wyższą mocą i lepszymi osiągami niż standardowo.

Pierwotny model, od którego wywodzi się pierwszy Vantage z 1972 roku, to DBS. Był wyposażony w 6-cylindrowy silnik o pojemności 4 litrów i mocy 282 KM. O ile sama linia była bardzo szlachetna, o tyle pas przedni nie wszystkim mógł przypaść do gustu. Długa maska z niewielkim, acz szerokim wlotem, kończyła się pionowo, a światła były wyraźnie oddzielone od pokaźnego grilla.

W 2005 roku do produkcji weszła kolejna generacja o oddzielnej nazwie V8 Vantage, bowiem w historii brytyjskiej marki niejeden model zyskał ten dopisek po swoim oznaczeniu modelowym. Ten był drugim modelem AM w którym wykorzystano metodę spiekania ramy VH Platform. Pod maską znajdował się silnik V8 o pojemności 4,3 litra, dysponujący mocą 385 KM. W 2009 roku wzrosła pojemność (do 4,7 litra) oraz moc (do 426 KM), a dzięki umieszczeniu skrzyni biegów z tyłu uzyskano prawie idealny rozkład masy.

W tym samym roku zadebiutował także model V12 Vantage. Jak sama nazwa wskazuje, jego serce stanowiło potężne 6-litrowe V12 rozwijające moc 517 KM. Oba auta są o ponad 30 cm krótsze od DB9. Patrząc od przodu można mieć do tego wątpliwości, ale wyraźnie ścięty tył mówi nam o bardziej sportowym charakterze auta. Odmiana V8 napędzać może auto z nadwoziem coupe lub cabrio. Silnik V12 z kolei wykorzystywany może być jedynie w aucie z zamkniętym nadwoziem.

W 2013 roku pojawił się najszybszy, nie licząc One-77, Aston Martin – model V12 Vantage S. Źródłem napęd był ten sam, 6-litrowy silnik V12, ale moc podniesiono do 573 KM, co pozwalało na katapultowanie go od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,9 sekundy. Został w nim zastosowany 7-stopniowy „automat”. Nie przez przypadek słowo objęto cudzysłowem, gdyż nie jest to tradycyjna przekładnia automatyczna, lecz także nie dwusprzęgłowa. Wybrano rozwiązanie znane np. z Toyoty Aygo, czyli automatycznie sterowana skrzynia manualna.

Wnętrze niestety nosi ślady choroby wieku dziecięcego – tak jak w innych modelach, konsola środkowa może rozczarować sposobem zaprojektowania, jednak materiały użyte do wykończenia jej, oraz deski rozdzielczej, są najwyższej jakości.

Konkurentami V8 i V12 Vantage są m.in. Porsche 911, Chevrolet Corvette, Lamborghini Huracan czy Ferrari 458.

Aston Martin Vantage - generacje

Aston Martin Vantage I (1972&nbsp-&nbsp1973)

Aston Martin Vantage I (1972 - 1973)

Aston Martin Vantage - powiązane artykuły