Przyzwyczajeni do tego, że akumulatory odmawiają posłuszeństwa w czasie siarczystych mrozów, podczas przygotowań do wyjazdu na urlop zazwyczaj pomijamy sprawdzenie stanu akumulatora. To błąd! Właśnie w okresie upałów akumulatory są narażone na samorozładowanie.

"Wysoka temperatura ma znaczny wpływ na stan naładowania akumulatora. Zjawisko samorozładowania latem jest więc dość powszechne. W akumulatorach starszego typu czas rozładowania akumulatora rzadko używanego może być - przy 30° C - nawet dwukrotnie krótszy niż wykazany w instrukcji użytkowania, w której dane zazwyczaj dotyczą optymalnej temperatury 20° C." - wyjaśnia Jarosław Nadstazik, dyrektor marketingu Exide Technologies S.A.

"Jeśli więc nasz samochód ma zamontowany akumulator starego typu, rzadko użytkowany lub samochód - np. z powodu naszego wyjazdu za granicę - był przez dłuższy czas nieużytkowany, warto sprawdzić stopień naładowania akumulatora, by uniknąć przykrych niespodzianek podczas jazdy. Wymieniając akumulator radzę rozpatrzyć wybór produktu nowszej generacji - bardziej zaawansowane technologie gwarantują większą odporność na wpływ wysokich temperatur (np. akumulatory w technologii Ca/Ca Exide)" - dodaje.

Nawet w samochodzie, który nie jest eksploatowany, dochodzi do poboru energii z akumulatora: włączony alarm to pobór prądu rzędu 0,05 A, również podtrzymanie pamięci sterowników czy ustawień radia jest energochłonne. Dlatego jeśli przed urlopem nie naładowaliśmy akumulatora (nawet gdy na wakacje wybraliśmy się innym środkiem lokomocji) i zostawiliśmy samochód z włączonym alarmem na 2 tygodnie, po powrocie możemy spodziewać się, że auto będzie mieć problemy z odpaleniem. Pamiętajmy, że latem naturalne rozładowanie jest tym szybsze, im wyższe temperatury otoczenia. Również przed dłuższą trasą warto sprawdzić akumulator i rozważyć np. jego wymianę, bo postój na pustej drodze i oczekiwanie na pomoc to nic miłego. Zresztą nowe akumulatory bardzo często objęte są programami ubezpieczeniowymi (np. Exide Assistance), które gwarantują szybki serwis akumulatora w razie problemów na trasie.

"Zamontowanie niedoładowanego akumulator w samochodzie, który użytkujemy niesystematycznie, może spowodować jego głębokie rozładowanie, a w konsekwencji uszkodzenie np. w postaci zasiarczanienia" - mówi Jarosław Nadstazik.

Radzi, aby na czas wakacji, jeśli przez dłuższy okres nie będziemy korzystać z samochodu, po prostu wymontować akumulator by zapobiec jego uszkodzeniu. Do podtrzymania pamięci sterowników, alarmów itp. możemy też w tym czasie wykorzystać zasilanie z inteligentnego prostownika. "Inteligentne prostowniki, jak np. Exide 12/7, umożliwiają tzw. ładowanie podtrzymujące i jednocześnie są w stanie kontrolować stan naładowania akumulatora. Jeśli zajdzie taka potrzeba, prostownik tego typu doładuje akumulator, zapewniając tym samym zarówno ochronę samego akumulatora, jak i gwarantując jego pełną dyspozycję po okresie postoju samochodu" - zapewnia dyrektor Exide Technologies.

Wakacyjny poradnik Exide

Sprawdź akumulator przed podróżą: zbadaj napięcie (w stanie spoczynku powinno być wyższe niż 12 V, ale niższe niż 13 V; po uruchomieniu nie powinno przekraczać 14,5 V) sprawdź poziom elektrolitów zgodnie z instrukcją obsługi dołączaną do Twojego akumulatora (zbyt niski poziom elektrolitu podnosimy; uzupełniając go wodą destylowaną) zbadaj gęstość elektrolitu (powinna oscylować między 1,270-1,280 kg/l); zbyt rzadki elektrolit to wskazówka do wymiany akumulatora! sprawdź wiek akumulatora - jeśli ma więcej niż 6 lat, ryzyko rozładowania jest bardzo duże; warto rozważyć wymianę akumulatora przed wyjazdem lub zaplanować taki wydatek w kosztach podróży

Spakuj prostownik - może się przydać do podładowania akumulatora:

Jak korzystać z prostownika:

wyjmij akumulator z pojazdu oczyść bolce (np. papierem ściernym), jeśli są zaśniedziałe sprawdź poziom elektrolitu i ewentualnie go uzupełnij podłącz prostownik i ustaw na nim odpowiednią wartość sprawdź, czy akumulator jest naładowany (jeśli 3 razy w godzinnych odstępach wartości napięcia są stałe i mieszczą się w widełkach, akumulator jest naładowany) podłącz akumulator do samochodu (plus do plusa, minus do minusa)

Pamiętaj!

Ładujący się akumulator wydziela wodór i dlatego stanowi zagrożenie wybuchem. Nigdy nie podchodź do niego z ogniem. Akumulator ładuj w przewiewnym pomieszczeniu. Elektrolit jest silnie żrącym kwasem - nie rozlewaj go, a jeśli już się rozlał - nie dotykaj!