Opracowany w Instytucie Transportu Samochodowego projekt wdrożenia infrastruktury wodorowej w Polsce w ramach europejskiego projektu HIT-2-Corridors zakłada wybudowanie w kraju trzydziestu stacji tankowania wodoru.

– Pierwsze dwie stacje powstaną w Poznaniu i w Warszawie, kolejne to będzie Trójmiasto, Białystok, południe Polski, czyli Katowice, Kraków, Wrocław i Łód – mówi dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego dr hab. inż. Marcin Ślęzak. Pierwsze dwie stacje tankowania wodoru mogą ruszyć już w ciągu dwóch lat, a do roku 2030 ma powstać 30 takich obiektów. Jak podkreśla kierownik projektu dr hab. inż. Wojciech Gis, realizacja założeń ITS umożliwi ruch samochodów wyposażonych w ogniwa paliwowe na większości obszaru kraju.

Podczas konferencji przedstawiono dostępne na rynku samochody zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi, które goście imprezy mogli wypróbować w praktyce. Ogromne zainteresowanie budziła zwłaszcza najnowsza Toyota Mirai, zaprojektowana od podstaw jako pojazd wodorowy.

– Samochód Mirai już jest seryjnie produkowany, a naszym zadaniem w tej chwili jest sukcesywne zwiększanie produkowanych i sprzedawanych egzemplarzy – powiedział Robert Mularczyk, PR Manager Toyota Motor Poland – Jesteśmy przekonani, że samochody wodorowe zaczną wjeżdżać na drogi świata, Europy i Polski. Witamy w nowej erze motoryzacji i zapraszamy za kierownicę Mirai.

Toyota Mirai to rodzinny sedan z silnikiem elektrycznym o mocy 113 kW (155 KM) i momencie obrotowym 335 Nm, zapewniającym przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 9,6 s. Źródło zasilania stanowi wodorowe ogniwo paliwowe o mocy 114 kW. Zapas wodoru, którego zatankowanie zajmuje ok. 3 minut, wystarcza na przejechanie 500-700 km.