Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Czy warto sięgnąć po tanie ubezpieczenie OC?

Czy warto sięgnąć po tanie ubezpieczenie OC?

Artykuł sponsorowany
Ocena Polis

Czy warto skorzystać z taniej oferty ubezpieczenia OC dla pojazdu osobowego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule, w którym w szczegółowy sposób omówiliśmy tę kwestię.

Ocena Polis
Ocena PolisŹródło: Ocena Polis

Jeśli od niedawna jesteś posiadaczem samochodu i zastanawiasz się nad zakupem ubezpieczenia komunikacyjnego OC, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Przeczytasz w nim, dlaczego każdy kierowca powinien się na nie zdecydować oraz czy jego brak wiąże się z jakimiś konsekwencjami. Ponadto dowiesz się, czy warto skorzystać z taniej oferty polisy OC i gdzie można ją szybko znaleźć.

Ubezpieczenie OC - dlaczego każdy kierowca powinien je wykupić?

Ubezpieczenie komunikacyjne OC gwarantuje odszkodowanie finansowe poszkodowanym w wypadku samochodowym, który został spowodowany z naszej winy. Mówiąc nieco prościej, jeżeli przyczynimy się do kolizji drogowej, w której ucierpią osoby trzecie, wtedy nie będziemy musieli wypłacać im wynagrodzenia pieniężnego za wyrządzone szkody z własnych środków, ponieważ zrobi to firma ubezpieczeniowa.

Trzeba wiedzieć, że koszty zadośćuczynienia za straty i szkody poniesione przez poszkodowanego wypadku drogowego, mogą być bardzo duże i w znaczącym stopniu nadwyrężyć nasz budżet. W przypadku, gdy posiadamy OC komunikacyjne, unikniemy wypłaty odszkodowania, natomiast rekompensatą krzywd osoby trzeciej zajmie się ubezpieczyciel.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że każdy, kto posiada samochód powinien wykupić ubezpieczenie OC, ponieważ jest polisą obowiązkową. Więcej szczegółów w tej kwestii można znaleźć w Ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152).

Ważne - jeżeli będziemy poruszać się autem, które nie jest objęte ubezpieczeniem OC i zostaniemy zatrzymani przez kontrolę drogową, możemy ponieść poważne konsekwencje w postaci wysokiej kary finansowej.

Tanie ubezpieczenie OC - czy warto z niego skorzystać?

Warto podkreślić, że wspomniana wcześniej Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, reguluje zakres ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Co to oznacza? Każdy, kto zdecyduje się na wykupienie takiej, zostanie objęty taką samą ochroną bez względu na to, jakiego wybierze ubezpieczyciela.

Czy ustawa narzuca również stałą cenę OC, do której mają stosować się towarzystwa ubezpieczeniowe? Nie, ubezpieczyciele mają pełną dowolność w określaniu kosztów OC komunikacyjnego. Z tego względu poszczególne oferty na rynku ubezpieczeniowy różnią się od siebie nawet o kilkaset złotych.

W sytuacji, gdy będziemy chcieli objąć nasz samochód tylko ubezpieczeniem OC, wtedy lepiej nie przepłacać i zdecydować się na najtańszą ofertę. Dlaczego? Powód jest dość prosty, wysokość kosztów oferty nie ma żadnego wpływu na większy zakres ochrony, ponieważ reguluje go ustawa.

Jak najprościej znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC?

Wystarczy, że skorzystamy z porównywarki ubezpieczeniowej, która w szybki sposób (zwykle trwa to kilka tylko kilka minut) wskaże nam najlepsze oferty, które są obecnie dostępne na rynku. Następnie trzeba dokładnie je przeanalizować i zdecydować się na jedną z nich.

Dodatkowe ubezpieczenie w pakiecie z OC - czy to się opłaca?

Jeżeli uznamy, że OC komunikacyjne będzie dla nas niewystarczające, ponieważ zawiera tylko podstawową ochronę, wtedy warto zastanowić się nad rozszerzeniem oferty o dodatkowe usługi. Czy takie rozwiązanie jest opłacalne? W niektórych firmach ubezpieczeniowych możemy za niewielką opłatą oprócz OC wykupić jeszcze np. ubezpieczenie Autocasco (AC), które w razie wypadku drogowego zagwarantuje nam zdecydowanie więcej bezpieczeństwa.

Jakie dodatkowe usługi ubezpieczeniowe zawierają w swoich ofertach ubezpieczyciele? Oto ich pełna lista:

-      Ubezpieczenie Autocasco (AC),

-      Ubezpieczenie Assistance,

-      Ubezpieczenie od następstw niebezpiecznych wypadków,

-      Ochrona szyb lub opon,

-      Zielona Karta.

W przypadku, gdy zdecydujemy się na zakup pakietu ubezpieczeniowego i nie będziemy wiedzieli, na jaki się zdecydować, wtedy również możemy je wybrać za pomocą internetowej porównywarki. Dzięki temu zyskamy niezbędne informacje o warunkach, korzyściach i co najważniejsze kosztach ofert ubezpieczeniowych.

Czy brak OC komunikacyjnego wiąże się z konsekwencjami?

Na początku artykułu wspomnieliśmy, że jazda samochodem bez wykupionego ubezpieczenia OC, wiąże się z poważnymi konsekwencjami, które w razie rutynowego zatrzymania na drodze, mogą wyegzekwować od nas służby. W tej części tekstu postaramy się rozwinąć kwestię kar za brak OC, w nieco szerszym kontekście.

Z jakimi kosztami wiąże się brak ważnego OC komunikacyjnego?

Poniżej wskazaliśmy wszystkie grzywny finansowe, które obowiązują w przypadku auta osobowego.

-      840 zł kary za brak przedstawienia ważnego OC w ciągu 3 dni,

-      2100 zł grzywny, gdy nie dostarczymy polisy w terminie od 3 do 14 dni,

-      Jeżeli przekroczymy 14 dni, wtedy będziemy musieli uregulować kwotę aż 4200 zł.

Ważne - kierowcy pojazdów ciężarowych, którzy nie posiadają ważnego OC będą zobowiązani do zapłaty jeszcze większych kar finansowych.

Artykuł sponsorowany
Ocena Polis