• Odwlekanie napraw jest nie tylko niebezpieczne, ale też zupełnie się nie opłaca
  • Samochód unieruchomiony do czasu, kiedy zbierzemy pieniądze na naprawę też generuje koszty, a nie daje żadnych korzyści
  • Dzięki możliwości rozłożenia kosztów na raty, można zlecić kompleksową naprawę, a nie tylko usunięcie najpoważniejszych usterek

Raz na jakiś czas każdy samochód wymaga większych wydatków. Czasem to efekt awarii, której przecież nie da się z wyprzedzeniem przewidzieć, ale bywa też, że mocno po kieszeni uderzyć może też np. duży, planowy przegląd połączony z wymianą rozrządu. A co, jeśli konieczność takich inwestycji pojawi się wtedy, kiedy nie mamy akurat wystarczającej gotówki? Wielu kierowców próbuje w takiej sytuacji odkładać wydatki na „lepsze czasy”, rezygnując na jakiś czas z jazdy samochodem, albo jeżdżąc autem wymagającym pilnych napraw. W obu przypadkach nie jest to rozsądne rozwiązanie – bo przecież nawet jeśli odstawimy na jakiś czas samochód to i tak ponosimy koszty stałe związane z jego użytkowaniem (np. ubezpieczenie, opłaty za parking), koszty dojazdów innymi środkami transportu. Z kolej jazda samochodem, który powinien trafić do warsztatu to poważne ryzyko – albo dla bezpieczeństwa (np. jeśli napraw lub wymiany wymagają hamulce, zawieszenie czy inne newralgiczne podzespoły), lub też grożą przez to jeszcze większe wydatki w przyszłości.

Odwlekanie napraw się nie opłaca

Jeżeli np. w wyniku przeciągnięcia zalecanego interwału dojdzie do zerwania paska rozrządu, trzeba będzie zapłacić już nie za nowy pasek, napinacze i ich wymianę, ale za nowy silnik lub remont kapitalny zniszczonego silnika. Jeśli odwlekamy planowe wymiany oleju, ryzykujemy, że dojdzie w końcu do albo do zatarcia silnika, albo do przedwczesnej awarii np. turbosprężarki. Jeżeli nie wymienimy na czas zużytego sprzęgła, to nie dość, że samochód może stanąć w najmniej odpowiednim momencie, to jeszcze ryzykujemy zniszczenie skrzyni biegów. Jazda z niesprawnymi wtryskiwaczami kończy się zniszczeniem filtra cząstek stałych, katalizatora, turbosprężarki, a czasem nawet wypaleniem dziur w tłokach. Takie przykłady można mnożyć niemal bez końca! Napraw i planowych przeglądów odwlekać nie warto – możemy za to coraz wygodniej rozłożyć takie wydatki na raty, tak żeby doraźnie mniej obciążały domowy budżet. Jak to zrobić?

Poważna naprawa, niska rata

Dotychczas możliwość rozłożenia wydatków serwisowych na raty oferowały głównie wybrane serwisy autoryzowane – tyle, że ich oferta ze względu na wysokie koszty usług nie zawsze była interesująca dla użytkowników poszukujących oszczędności. Teraz z płatności ratalnych skorzystać można też w wielu serwisach niezależnych. Opcja płatności ratalnych pojawiła się w aplikacji ProfiAuto, za pomocą której można nawet całkowicie zdalnie zarządzać całym procesem naprawy lub obsługi auta w wybranych warsztatach należących do tej sieci – począwszy od wyboru serwisu, przez zlecenie naprawy, aż do rozliczenia kosztów usługi.

W przypadku usług zamawianych za pośrednictwem aplikacji na raty można rozłożyć koszty napraw wynoszące od 50 do 10 tys. złotych. Płatność może być rozłożona na okres od 3 do 48 miesięcy, a wysokość rat można obliczyć za pomocą dostępnego w aplikacji kalkulatora kredytowego. Przykładowo – przy rachunku za naprawę wynoszącym 3000 zł, przy rozłożeniu płatności na okres jednego roku, miesięczna rata wynosi 280,02 zł, a przy maksymalnym okresie kredytowania – tylko 92,5 zł.

Napraw raz, a dobrze

Dzięki możliwości rozłożenia kosztów naprawy na dogodne raty właściciel auta często zyskuje możliwość usunięcia wszystkich usterek auta „raz, a dobrze” – a nie ograniczania się tylko do tych najbardziej niezbędnych i niecierpiących zwłoki napraw. W praktyce takie rozwiązanie okazuje się często bardzo korzystne, również finansowo – bo auto w efekcie mniej czasu spędza w serwisie niż gdyby poszczególne naprawy wykonywane były pojedynczo, nie trzeba też płacić wiele razy za prace przygotowawcze, ponowny montaż i demontaż tych samych podzespołów. Przy płatności ratalnej łatwiej też zdecydować się na zastosowanie części najwyższej jakości, które gwarantują lepsze efekty naprawy niż w przypadku najtańszych zamienników.