Wiecie co oznacza data 20.04.2017? Tego dnia rozpoczęła się 14 edycja Top Marques Monaco nazywanego „najbardziej ekskluzywnym pokazem na świecie”. Wystawcy z całego globu przyjeżdżają właśnie w to miejsce by móc zaprezentować swoje dzieła. Przemieszczając się miedzy stanowiskami, będzie można podziwiać: rzeźby, obrazy, diamenty oraz zegarki. Na miejscu odbędzie się siedem światowych premier w tym między innymi: premiera drona MC-CLIC jednego z najszybszych na świecie mogącego lecieć z prędkością 30 m/s, pierwszego na świecie komercyjnego latającego samochodu z demontowanym śmigłem oraz Forda Mustanga Sutton CS800. Tak, my skupimy się na tym ostatnim.

Pracę nad programem CS800 Sutton Bespoke Mustang rozpoczął w ubiegłym roku jeden z londyńskich dealerów Clive Sutton. Projekt bazuje na modelu Fastback GT V8 5.0 i obejmuje mnóstwo zmian, począwszy od mechanicznych kończąc na wizualnych.

Pakiet CS800 obejmuje turbosprężarkę Whipple Stage 2, zmodernizowany intercooler, nowe wtryskiwacze, większy korpus przepustnicy, sportowy katalizator oraz nowy układ wydechowy. Efekt - 800 KM, ale prócz mocy liczy się brzmienie i dopiero tutaj wychodzi cały kunszt tunera.

Nowy wydech Suttona ma na celu pogłębienie dźwięku przy niskich prędkościach i rozszerzyć jego słyszalny zakres z basu na baryton. Ponadto zrezygnowano z centralnego tłumika przez co zwiększa się przepływ wydechowy szczególnie przy wysokich prędkościach obrotowych silnika. Panowanie nad brzmieniem spoczywa oczywiście w rękach kierowcy, który może sterować każdą z 4 końcówek układu wydechowego za pomocą pilota, zmieniając ton z normalnego na niski. Przydatna funkcja jeżeli myślimy o komforcie w podróży, a ten aspekt nie został pominięty. Nad nim czuwa trójdrożne, regulowane zawieszenie.

Zewnętrzne modyfikacje obejmują karbonowy splitter i progi, maskę z ogromnym wlotem powietrza oraz tylny spoiler i dyfuzor mieszczący 4 końcówki układu wydechowego.  Wnętrze również nie umknęło uwadze tunera. Zamontowano nowe elektrycznie regulowane fotele Recaro, niedostępne w seryjnym wyposażeniu Forda, deska rozdzielcza w całości została wykonana z włókna węglowego a do zmian biegów posłuży drążek o skróconym skoku. Egzemplarz prezentowany na Top Marques Monaco dodatkowo został wyposażony w 1 100-wattowy system Car Audio skierowany do największych audio-fili. Wszyscy zainteresowani CS800 będą mogli zobaczyć go w akcji podczas pokazowych przejazdów po miejskim torze Grand Prix Monaco.

Sutton Bespoke jest angielską firmą w związku z czym cena wyrażana jest w funtach i zaczyna się od 64 950  £. Na pocieszenie dodamy, że brutto. Jeżeli budżet wydaje się zbyt wysoki Mustang V8 będzie prezentowany w otoczeniu jego słabszych i zapewne tańszych braci – 440-konnego CS500 Mustanga Cabrio z kierownicą po właściwej stronie oraz modelu CS350 z silnikiem 2.3 EcoBoost®.