Po zejściu na Ziemię i ustawieniu samochodów w poziomie, utworzyłyby one linię o długości 643 kilometrów, która ze sporym zapasem mogłaby połączyć najbardziej oddalone od siebie oddziały Holdingu – Centrum Motoryzacyjne Euromotor w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja) i oddział wypożyczalni samochodów Express w Gdańsku.

Sprzedaż samochodów, którą prowadzi należąca do Holdingu 1 spółka Grupa PGD, to branża, z której Holding jest najbardziej znany, ale nie jedyna. A wszystko zaczęło się 12 września 1989 roku. W tym dniu Jacek Drogosz i Adam Pietkiewicz zarejestrowali pierwszą, funkcjonującą do dziś w strukturach Holdingu 1 spółkę – Inter Prospect. Firma powstała, jak wiele innych małych przedsiębiorstw, na fali przemian gospodarczych roku 1989, jej kapitał zakładowy wynosił milion ówczesnych złotych, czyli po denominacji złotych sto. Dziś wysokość skonsolidowanych obrotów lokuje Holding 1 wśród trzystu największych polskich przedsiębiorstw.

Pierwsze biuro, przy krakowskim Rynku miało powierzchnię 37 m kw., a dziś spółki Holdingu 1 prowadzą działalność na 56 115 m kw. powierzchni użytkowych, na działkach o powierzchni 240 tys. m kw. Przychody w pierwszym roku działalności wyniosły 1 mln zł, a w roku 2013 były tysiąc razy większe. Pod koniec 1989 roku firma zatrudniała 5 osób, a dziś – 1021.

Obecnie Holding prowadzi działalność w trzech sektorach – dilerskim, wynajmu samochodów oraz deweloperskim.

Spółki związane z rynkiem dealerskim w Polsce tworzą Grupę PGD, na Słowacji jest to Euromotor, a import i sprzedaż samochodów Infiniti w Polsce prowadzi Grupa IP.

Grupa PGD rozpoczęła przygodę z motoryzacją od sprzedaży aut kupowanych od dilerów w Belgii i od placu handlowego zlokalizowanego na parkingu obok nieistniejącego już motelu „Krak” w Krakowie. Podczas, gdy wszyscy w rodzącej się wówczas branży zajmowali się importem samochodów używanych, Euro Car, przedsiębiorstwo wchodzące dziś w skład Grupy PGD, stało się pionierem sprzedaży fabrycznie nowych samochodów, przełamując panujący wówczas monopol państwowych central handlu zagranicznego. Uruchamiając w 2003 roku pierwszy w Polsce dwumarkowy salon, Grupa PGD, zainicjowała wielomarkowość na polskim rynku motoryzacyjnym. Obecnie posiada ona 28 autoryzacji dilerskich i prowadzi sprzedaż w oparciu o multibrandowe centra motoryzacyjne w ośmiu miastach Polski. Grupa PGD jest od lat liderem polskiego rynku dilerskiego.

Jako pierwszy i wciąż jedyny diler w Polsce przekroczyła liczbę 10 tysięcy nowych samochodów sprzedanych w roku. Od początku działalności sprzedała 114 045 samochodów nowych i 24 052 używane. Zanotowała też ponad milion wizyt serwisowych i sprzedała 325 tysięcy polis ubezpieczeniowych.

Od 2008 roku należąca do Holdingu 1 spółka jest wyłącznym przedstawicielem luksusowej marki Infiniti w Polsce, z powodzeniem wprowadzając jej samochody na rynek. Miarą sukcesu może być fakt, że w tegorocznym rankingu sprzedaży zajmuje ona trzecie miejsce w Europie.

Holding 1 był też pierwszym polskim inwestorem, który uruchomił salon samochodowy za granicą. Był to salon w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), który rozrósł się już do sześciomarkowego centrum motoryzacyjnego.

Działająca na rynku wynajmu samochodów i zarządzania flotami Grupa Express jest formalnym sukcesorem pierwszej spółki Holdingu 1 – Inter Prospect. Po zmianie nazwy, w 1996 roku rozpoczęła działalność na rynku najmu, z flotą liczącą 40 aut. Dziś flota własna liczy 5053 samochody, a Express jest największa polską wypożyczalnią samochodów z oddziałami od Lublina po Szczecin. W swojej osiemnastoletniej historii firma wynajęła klientom pojazdy w sumie na 9 milionów dni.