Nie wynaleziono jeszcze takiego systemu zabezpieczeń, którego złodziej nie złamie. Najlepszym sposobem na ochronę przed kradzieżą samochodu jest maksymalne utrudnienie włamania się do niego. Najczęściej złodziej rezygnuje, gdy system zabezpieczeń znacznie wydłuża czas kradzieży.

Włamań dokonuje się najczęściej poprzez wybicie lub wypchnięcie szyby, bądź przekręcenie zamków. Po usunięciu blokady kierownicy uruchamia silnik poprzez zwarcie przewodów instalacji elektrycznej.

Podstawowym zabezpieczeniem jest oczywiście alarm samochodowy. Chroni on wnętrze pojazdu. Dodatkiem do tego systemu może być blokada mechaniczna. Do wyboru mamy kilka opcji: blokada skrzyni biegów, blokada kierownicy lub odcięcie zapłonu. Nie należy naklejać na szybie na szybie swego samochodu naklejek informujących o rodzaju zamontowanego alarmu. Najlepiej nakleić naklejkę fałszywą. W ten sposób można wprowadzić złodzieja w błąd, który przygotuje się na sforsowanie - takiego jak na naklejce zabezpieczenia.

Dobrym sposobem na zniechęcenie złodzieja jest oznakowanie pojazdu. Specjalistyczne firmy nadają najważniejszym elementom indywidualne numery. To działanie ma na celu utrudnić czerpanie korzyści z kradzieży samochodu na części.

Należy przyglądać się uważnie nieznajomym interesującym się samochodem Twoim lub sąsiadów, starając się zapamiętać ich rysopis. Jest bardziej prawdopodobne, że myślą o dokonaniu kradzieży, niż że go podziwiają.

Chcąc ustrzec, kupione kosztem wielu wyrzeczeń auto najlepiej zostawiać je na strzeżonych parkingach lub w dobrze widocznych dla otoczenia miejscach. W nocy nie należy zostawiać samochodu w zaciemnionych zaułkach, a na dobrze oświetlonych ulicach pod naszym oknem.

Kierowcy którzy zostawiają samochód "na chwilę" zazwyczaj nie zwracają uwagi na torby, plecaki czy nesesery które leżą na siedzeniach. Wszystkie rzeczy, które choćby w minimalny sposób zachęcą do włamania muszą być schowane do bagażnika lub schowka. Ale nie po zaparkowaniu, tylko odpowiednio wcześniej.

Radio jest najczęściej kradzionym elementem samochodu. Większość takich urządzeń posiada wyjmowany panel. Panel zabieramy ze sobą, nigdy nie chowamy go do schowka czy pod siedzenie.

Kluczyki chowamy do wewnętrznych kieszeni. Nigdy nie należy zostawiać dokumentów w środku samochodu.

Nawet, gdy zostawiamy samochód w garażu należy go zamykać.

Jeżeli stwierdzi się awarię alarmu swojego samochodu, zamka w drzwiach bądź zamka w garażu, której nie będzie się w stanie racjonalnie wytłumaczyć -trzeba być czujnym - może to znaczyć, iż złodziej zainteresował się już samochodem.

Trzeba też mieć świadomość, że złodziej będzie się starał uśpić naszą czujność za pomocą różnorakich metod. Kradzież "na stłuczkę" - złodziej powoduje kolizję z namierzonym autem. Podczas gdy poszkodowany jest zajęty oglądaniem szkody złodziej wsiada za kierownicę i odjeżdża. Drugim ze sposobów jest podłożenie pod koło zaparkowanego samochodu ostrego przedmiotu, który dziurawi oponę. Kierowca zmuszony jest po jakimś czasie do zatrzymania się w celu wymiany koła. Rabusie wykorzystują okazję i kradną auto sprzed nosa. Kolejną metodą jest zakłócenie sygnału centralnego zamka. Mimo, iż kierowca wydał polecenie pilotem pojazd nie jest zamykany. Niewielu sprawdza, czy auto z centralnym zamkiem na pilota zostało rzeczywiście zamknięte - lenistwo wykorzystują złodzieje.

Złodzieje dostają się też do samochodów za pomocą dopasowanych kluczyków. Kluczyki do kradzionych samochodów dorabiane są na ogół po uprzedniej kradzieży oryginalnych, które po odwzorowaniu zostały niepostrzeżenie zwrócone właścicielowi. Takie sytuacje mogą mieć miejsce gdy sprawca w sposób legalny miał do nich dostęp np. w trakcie dokonywania naprawy w warsztacie samochodowym lub gdy sprawca wykręcił korek wlewu paliwa przy użyciu siły, następnie wymontował z niego wkładkę i dorobił kluczyk.

Przedstawione porady są na pewno znane każdemu z nas. Niestety najczęściej z powodu lenistwa większość się do nich nie stosuje. A od zaniedbania już tylko krok do pozbycia się naszego ukochanego samochodu.