Eksperci Instytutu Transportu Samochodowego podkreślają, że choć zagrożenie na polskich drogach zmalało względem 2012 roku, to wciąż w kraju jest wysoki wskaźnik liczby zabitych. Wyniósł on 9,4 na 100 tys. mieszkańców, czyli blisko dwukrotnie więcej niż średnia w państwach Unii Europejskiej. Kwestiom bezpieczeństwa w ruchu drogowym poświęcone będą targi Auto Expo Parts, Tires & Service oraz towarzyszące im Dni Bezpieczeństwa.

Przyczyny wypadków drogowych
Przyczyny wypadków drogowych

Źródło: ITS za KGP na rzecz Auto Expo Parts, Tires & Service

- W zeszłym roku na polskich drogach doszło łącznie do blisko 36 tys. wypadków. Zginęło w nich niemal 3,5 tys. ludzi, a przeszło 44 tys. osób zostało rannych, z czego prawie 12 tys. odniosło ciężkie obrażenia. Szczególnie krwawe żniwo cały czas zbiera prędkość - to ona odpowiada za około ¼ wszystkich tego typu zdarzeń. Ponadto blisko co trzecia osoba, która poniosła śmierć na drodze to ofiara wypadku, w którym niedostosowana została prędkość do warunków ruchu – mówi Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego POBR, działającego w Instytucie Transportu Samochodowego, który jest patronem honorowym Targów Auto Expo Parts, Tires & Service.

Najbardziej zagrożeni

Od wielu lat najpoważniejszym problemem na polskich drogach jest bardzo duże zagrożenie niechronionych uczestników ruchu, do których zalicza się pieszych, rowerzystów, motocyklistów i motorowerzystów. Te cztery grupy uczestników ruchu w 2013 roku stanowiły 53 proc. ofiar śmiertelnych w wyniku wypadków drogowych, a także 51 proc. ciężko rannych. Szczególnie niepokojący był wzrost zabitych (o 2 porc.) i ciężko rannych (o 7 proc.) rowerzystów, tym bardziej że liczba ofiar w tej grupie rośnie od 2011 roku. W samochodach osobowych zginęło natomiast 43 proc. wszystkich zabitych w wypadkach drogowych, w autach ciężarowych - 3 proc., a niecały 1 proc. w autobusach, które tym samym są jednym z bezpieczniejszych środków transportu drogowego.

Niechronieni uczestnicy ruchu
Niechronieni uczestnicy ruchu

Źródło: ITS za KGP na rzecz Auto Expo Parts, Tires & Service

- Na 9266 najechań na pieszych w minionym roku aż 3647 zdarzyło się na przejściach, a kolejne 1992 na chodnikach, przystankach i poboczach. Oznacza to, że do 61 proc. potrąceń pieszych doszło w miejscach dla nich udostępnionych. Co istotne, jedynie 11 proc. wypadków z udziałem tych uczestników ruchu wydarzyło się w punktach z sygnalizacją świetlną - zauważa Anna Zielińska. - Dla poprawy bezpieczeństwa ruchu w Polsce kluczową sprawą jest więc zapewnienie warunków do bezpiecznego przemieszczania się niechronionych uczestników ruchu. Należy zwiększyć wysiłki w celu stworzenia przyjaznej infrastruktury drogowej spełniającej wymagania pieszych, rowerzystów, motocyklistów i motorowerzystów - dodaje ekspert ITS.

Bezpiecznie na targach

Pierwsze Targi Auto Expo Parts, Tires & Service poświęcone będą szeroko pojętemu bezpieczeństwu w motoryzacji. Na stoiskach prezentowana będzie kompleksowa oferta krajowych i zagranicznych firm z branży motoryzacyjnej, w tym części zamienne do aut i motocykli, instalacje samochodowe, opony, felgi czy płyny. Nie zabraknie też akcesoriów i części do pojazdów ciężarowych i terenowych, a także wyposażenia dla warsztatów, w tym narzędzi i odzieży roboczej. Części wystawienniczej towarzyszyć będzie rozbudowany program merytoryczny organizowany pod hasłem "Bezpieczeństwo i jakość – w serwisie, częściach zamiennych i relacjach handlowych". Ponadto, równolegle odbywać się będą Dni Bezpieczeństwa przygotowane we współpracy z Polską Izbą Motoryzacji, podczas których zwiedzający będą mogli skorzystać na przykład z symulatorów jazdy i dachowania.

Ponadto, będzie też okazja, by nałożyć alkogogle, które mają uświadomić kierowcom, jak zmienia się koordynacja wzrokowo-ruchowa pod wpływem alkoholu, a także skorzystać z możliwości darmowego sprawdzenia technicznego swojego auta. Targi Auto Expo Parts, Tires & Service organizowane są w dniach 11-13 września br. w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie. Patronami honorowymi wydarzenia są Instytut Transportu Samochodowego, Polski Związek Motorowy oraz Cech Rzemiosł Motoryzacyjnych w Warszawie, a merytorycznym - Polska Izba Motoryzacji. Więcej na temat targów i towarzyszących im Dni Bezpieczeństwa znajduje się na www.auto-expo.pl.