Premium Lander z naczepą Feber

Gdy pięcioosiowy zestaw składający się z ciągnika i naczepy wyjeżdża na drogę publiczną, jego masa całkowita nie może przekroczyć 40 ton. W dobie walki o wydajność transportu liczy się każdy kilogram ładowności oraz każda kropla zaoszczędzonego paliwa. Renault Trucks Polska wspólnie z firmą Feber przygotowało bardzo ciekawą propozycję dla wszystkich, którzy celują w optymalizację przewozów.

Najlepszą metodą na zwiększenie wydajności transportu przy administracyjnym ograniczeniu dopuszczalnej masy całkowitej jest obniżenie masy własnej. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza w transporcie materiałów sypkich, np. kruszyw budowlanych. Każdy kilogram ładowności w dłuższym okresie czasu przełoży się na realne zyski dla przedsiębiorstwa.

Kluczem do sukcesu jest optymalnie skonfigurowany ciągnik siodłowy z naczepą samowyładowczą uszytą na miarę. Niestety, bardzo często nie przykłada się wagi do odpowiedniego "zgrania" obu tych składników. Pobieżne sprawdzenie wysokości siodła i dopasowanie do położenia płyty naczepy nie wyczerpuje tematu.

Ciągnik

Renault Premium Lander to typowy ciągnik do zadań budowlanych. Doskonale sprawdza się w dostawach materiałów na plac budowy. Zastosowanie odpowiedniej technologii pozwala połączyć z pozoru dwa wykluczające się parametry: wymaganą, wysoką wytrzymałość pojazdu (praca budowlana) z zaskakująco niską masą własną! Premium Lander 430.19 T K-2M to idealny pojazd do takich zastosowań. Kabina jest osadzona nisko (do wnętrza prowadzą jedynie 2 stopnie, co ułatwia wielokrotne wsiadanie), a jednocześnie gwarantuje godziwe warunki wypoczynku kierowcy: jest bowiem wyposażona w pełnowymiarową leżankę. Silnik DXi 11 o mocy 430 KM i maksymalnym momencie obrotowym blisko 2100 Nm dostępnym już od 950 obr./min jest gwarantem świetnych osiągów i legendarnie niskiego zużycia paliwa. Skrzynia biegów Optidriver+ o dwunastu przełożeniach sprzyja komfortowi jazdy, obniżeniu kosztów eksploatacji oraz redukcji masy własnej.

Układ hamulcowy EBS+ zawiera wspomaganie hamowania awaryjnego oraz "Hill Start Aid" (wspomaganie ruszania pod górę). Jedną z funkcji EBS jest test spięcia ciągnika z naczepą. Z całością współpracuje zwalniacz: hamulec dekompresyjny Optibrake o mocy 275 kW.

Naczepa

Trzyosiowa naczepa samowyładowcza Feber HP 27 ZS ma skrzynię wykonaną z aluminium (podłoga o grubości 10 mm, ściany 5 mm), a ramę z Domexu - stali o wysokiej wytrzymałości. Objętość geometryczna "wywrotki" wynosi 27 m3. Dopuszczalna masa całkowita została określona przez producenta na 34 tony. Pojazd jest przystosowany do pracy z rozściełaczem asfaltu. Układ hamulcowy Knorr został zestrojony tak, aby jak najlepiej współpracował z EBS ciągnika. Oczywiście zarówno w ciężarówce, jak i na naczepie znajdziemy hamulce tarczowe (nie zapominajmy, że w zdecydowanej większości taki zestaw porusza się po drogach utwardzonych ze znaczną prędkością). Uwzględniając nastawy ciągnika korekcie poddano ciśnienie hamowania i opóźnienie działania układu. W efekcie zestaw zatrzymuje się z prędkości 80 km/h na dystansie około 4-5 m krótszym w porównaniu z "losowo" dobranym zestawem.

Warto zaznaczyć, że w przypadku zestawu z naczepą samowyładowczą, aerodynamika również ma kluczowe znacznie. Producent naczepy dołożył wszelkich starań, aby po spięciu z ciągnikiem Renault Premium Lander opory aerodynamiczne były możliwie niskie. Uzyskano to między innymi poprzez odpowiedni dobór gabarytów skrzyni samowyładowczej. Naczepa nie wychodzi poza obrys kabiny ciągnika, dzięki czemu uzyskano niezakłócony opływ pojazdu przez strugi powietrza. Sprzyjają temu także gładkie ściany skrzyni samowyładowczej. Kolejnym zabiegiem jest dostosowanie wysokości do dachu kabiny oraz odpowiednie, 20-procentowe pochylenie przedniej ściany naczepy.

Dalszą optymalizację pod kątem obniżenia zużycia paliwa uzyskano dzięki zastosowaniu aluminiowych obręczy kół (mniejsze masy bezwładne), co przy okazji poprawia skuteczność odprowadzania ciepła z hamulców.

Odpowiednio skonfigurowany ciągnik i dobrze dopasowana naczepa zrewanżują się możliwie niskimi kosztami eksploatacji i wysoką wydajnością transportu. Nadszedł czas, aby zdradzić najważniejszy parametr prezentowanego zestawu: łączna masa własna prezentowanych pojazdów kształtuje się na poziomie 11900 kg! Oznacza to, że ładowność przekracza 28 ton!

Wysoka ładowność, rekordowo niska masa własna, Optifuel Infomax czuwający nad sposobem eksploatacji - oto wzór na budowlany zestaw naczepowy XXI wieku!

Kerax 8x4 XTREM

Renault Kerax, pojazd wyznaczający standardy na rynku budowlanym, zdobył uznanie profesjonalistów z sektora budowlanego dzięki swej niezawodnej i solidnej konstrukcji oraz ponadprzeciętnemu prześwitowi. Wymagania względem pojazdów 4-osiowych w przemyśle wydobywczym cały czas rosną, dlatego Renault Trucks przygotowało specjalną wersję Kerax XTREM w konfiguracji 8x4. Jak sama nazwa wskazuje, jest to wersja o jeszcze bardziej wytrzymałej konstrukcji, przeznaczona do przewozu kruszywa i pracy w bardzo wymagających warunkach. Kerax 8x4 XTREM posiada wzmocnioną ramę podwozia od silnika aż po zakończenie tylnego zwisu. Co więcej, seryjne wyposażenie uwzględnia także wzmocnione resory paraboliczne tylnego zawieszenia, żeliwną obudowę koła zamachowego silnika, dwutarczowe sprzęgło oraz chłodnicę skrzyni biegów. Kerax XTREM jest dostępny na wszystkich rynkach w wersjach silnikowych o mocy od 430 do 520 KM dla samochodów spełniających normy Euro V oraz od 380 do 500 KM dla pojazdów z silnikami Euro III. Renault Trucks wzbogaciło swą gamę o pojazd Kerax w wersji XTREM z napędem 8x4. Wzmocnienie ramy podwozia oraz pozostałych elementów mechanicznych pojazdu zapewnia sprawne użytkowanie podczas wykonywania zadań ekstremalnych, takich jak prace wydobywcze w kopalniach, czy w trudno dostępnych terenach kamieniołomów.

Foto: Onet
Kerax

Podwozie zostało wzmocnione poprzez podwojenie podłużnic na całej długości ramy, od silnika aż po koniec tylnego zwisu. Zastosowano również wzmocnione zawieszenie w postaci czterech resorów parabolicznych oraz most osiągający 36 ton ładowności (element opcjonalny). Ponadto seryjne wyposażenie Keraxa 8x4 XTREM posiada wszystkie elementy niezbędne mu do pracy w ekstremalnych warunkach, na przykład żeliwną obudowę koła zamachowego (w wersji DXi 11), sprzęgło dwutarczowe, czy chłodnicę oleju skrzyni biegów.

Oferując pojazd Kerax 8x4 w wersji XTREM, który cechują: ogromna ładowność, solidna konstrukcja oraz niskie koszty eksploatacji, Renault Trucks odpowiada na potrzeby przedsiębiorców specjalizujących się w pracach wydobywczych, wiążących się z niezwykle ciężkimi warunkami operacyjnymi.

W ostatnim czasie producent rozwinął działalność posprzedażową, wspomagając użytkowników w organizowaniu punktów serwisowych na terenie kopalń i w miejscach oddalonych od aglomeracji miejskich. Renault Trucks zapewnia dokumentację techniczną, części zamienne oraz szkolenia dla klientów, którzy pragną stać się bardziej konkurencyjni i usprawnić działalność swoich punktów serwisowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu obsługa samochodów odbywa się na miejscu i przy wykorzystaniu oryginalnych części Renault Trucks. Działalność ta jest uzupełnieniem oferty serwisowej i naprawczej dostarczanej przez sieć Renault Trucks.