Początek roku szkolnego to trudny z punktu bezpieczeństwa dzieci okres. Po wakacjach są jeszcze rozkojarzone, rozbrykane, trudno im się wdrożyć w szkolną dyscyplinę.

Rady i przestrogi w stylu: uważaj na przejściach, bądź ostrożny są bez sensu – dzieci nie myślą abstrakcyjnie i ogólne uwagi do nich nie dotrą. Co zatem zrobić?

Najlepiej pokazywać zagrożenia na przykładach. Np. przy przejściu dla pieszych pokazać jak szybko jeżdżą samochody i ile czasu potrzebują na zatrzymanie się.

Uwaga, dzieci! Zawsze pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania Foto: Auto Świat
Uwaga, dzieci! Zawsze pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania

Nie przy wszystkich przejściach są przecież są przecież dyżurni wstrzymujący ruch.

Uwaga, dzieci! Zawsze pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania Foto: Auto Świat
Uwaga, dzieci! Zawsze pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania

Dzieci często wybiegają na jezdnię zza zaparkowanych samochodów. Pokażmy dziecku taką sytuację i wyjaśnijmy mu, że kierowca nie ma wtedy szans zauważyć go w porę i zahamować.

Nauczmy też dziecko przewidywalnych zachowań: zatrzymania się przed przejściem przez jezdnię, nie przebiegania przez jezdnię, rozglądania się wkoło.

Najlepszą metodą jest przejście wraz z dzieckiem drogi z domu do szkoły i wspólne omówienie wszystkich sytuacji, jakie mogą się zdarzyć.

Gdy wozimy dziecko do szkoły zawsze używajmy fotelików lub siedzisk. Foteliki są obowiązkowe dla dzieci do 12 lat i do 150 cm wzrostu. Gdy dziecko nie mieści się w foteliku – stosujemy siedziska – podkładki na siedzenie, które powodują, że zapięte pasy układają się prawidłowo i nie dotykają szyi dziecka.

Bezpieczna droga do szkoły Foto: Auto Świat
Bezpieczna droga do szkoły

Fotelik stosujemy nawet przy bardzo krótkich jazdach – także kilkusetmetrowych. Chodzi o wyrobienie nawyku stosowania fotelików, poza tym nie ma żadnej pewności, że wypadek nie zdarzy się tuż pod domem.

Od 1 września na obszarach niezabudowanych po zmierzchu pieszych obowiązują odblaski. Nie tylko dzieci, ale wszystkich pieszych.

Noś odblaski, będziesz widoczny! Foto: Auto Świat
Noś odblaski, będziesz widoczny!

To dobra okazja, aby dorośli sami zaczęli nosić odblaski i aby pokazać dzieciakom, że odblaski to nie obciach, tylko bezpieczeństwo.

Odblaskiem może być przecież ładna maskotka w kształcie misia czy gwiazdki. Kształt jest nieważny, ważne, aby być widocznym dla kierowców z dużej odległości.

W świetle reflektorów na nieoświetlonej drodze pieszy jest widoczny dla kierowcy z odległości 40-50 metrów, a gdy ma odblask – już ze 150 metrów.

Nauczenie dziecka, jak ma się zachowywać w ruchu miejskim, jak uniknąć zagrożeń zajmie nam kilka godzin. Jeśli tego nie zrobimy i – nie daj Boże – dojdzie do wypadku, wyrzuty sumienia będą nas męczyły wiele lat...