Tym samym Sąd Najwyższy podzielił stanowisko prezentowane przez Rzecznika Ubezpieczonych, który to właśnie zwrócił się do SN z wnioskiem o podjęcie stosownej uchwały, w sprawie uwzględniania podatku od towarów i usług VAT w odszkodowaniu ustalanym na podstawie cen części zamiennych i usług (tzw. metoda kosztorysowa).

Problem z wypłacaniem odszkodowań z lub bez podatku VAT wynikał z rozbieżności w orzecznictwie sądów obu instancji. Właściciele samochodów już od dawna borykali się z zakładami ubezpieczeń, które powoływały się na korzystne dla siebie orzeczenia sądów oraz na równie korzystne interpretracje nie do końca doprecyzowanych przepisów prawa.

Nie ma i nie było wątpliwości z wypłatą odszkodowania uwzględniającego podatek VAT w przypadku poniesienia kosztów napraw (części zamienne i robocizna) i udokumentowania tego faktu fakturami. Jednak nie wszyscy decydują się na dokonanie napraw, często też naprawa jest odwlekana z różnych powodów w czasie, tak że odbywa się już po wypłacie odszkodowania. I to wówczas firmy ubezpieczeniowe naliczają wysokość odszkodowania na podstawie cen części zamiennych oraz robocizny nie doliczając jednak podatku VAT. Stanowisko zakładów ubezpieczeń wynika z faktu nieponiesienia przez poszkodowanego kosztu w postaci tego podatku, a jego uwzględnienie stanowiłoby naruszenie 824(1) art. k.c., wg którego o ile nie umówiono się inaczej, suma pieniężna wypłacona przez zakład ubezpieczeń z tyt. ubezpieczenia nie może być wyższa od poniesionej szkody.

Jednak większość prezentowanych przez rynek ubezpieczeń opinii jest zupełnie odmienna. Bardzo często powoływany jest art. 363 k.c., zgodnie z którym wypłata odszkodowania powinna być równa kosztom przywrócenie pojazdowi jego wartości sprzed zdarzenia, według cen z dnia ustalenia odszkodowania. A zgodnie z ustawą o cenach definicja ceny obejmuje też m.in. podatek od towarów i usług (VAT).

I ten argument być może przeważył. W uchwale Sądu Najwyższego czytamy: "Odszkodowanie przysługujące na podstawie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkodę powstałą w związku z ruchem tego pojazdu ustalone według cen części zamiennych i usług obejmuje kwotę podatku od towarów i usług VAT w zakresie w jakim poszkodowany nie może obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku naliczonego".

Co to oznacza tak naprawdę w praktyce? Jeśli poszkodowanym jest osoba fizyczna, to przysługuje mu wypłata odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC uwzględniająca podatek VAT. Jeśli mimo to firma ubezpieczeniowa nie będzie chciała zastosować tego w praktyce, to wystarczy skierować sprawę do sądu powszechnego, który kierując się uchwałą SN powinien nakazać ubezpieczycielowi wypłatę także podatku VAT.