Pierwsze ciężarówki po dłuższym postoju ruszyły w trasę o 21.00, a pozostałe w godzinach porannych. Taka kumulacja spowodowała utworzenie się gigantycznych korków na ostatnim odcinku autostrady A2 w kierunku granicy z Niemcami.

Ogromne utrudnienia na A2 spowodował przede wszystkim wypadek po niemieckiej stronie autostrady, około 10 kilometrów od granicy oraz remont mostu na Odrze właśnie we Świecku.

Dla rozładowania tego zatoru policja zorganizowała objazdy drogami lokalnymi, co także spowodowało znaczne spowolnienie ruchu na drodze wojewódzkiej nr 137 i krajowej nr 29. Korki tworzą się także na moście granicznym w Słubicach.

Lubuska policja około godz. 10. potwierdziła korek, który miał wtedy 15 kilometrów. Po godz. 14 jeszcze się wydłużył, do 40 kilometrów, by po niecałej godzinie, kilka minut po 15, zmniejszyć się do 20 kilometrów.

Warto przypomnieć, iż taka sytuacja na drogach w okolicach Słubic powtarza się od wielu lat po dniach wolnych i świętach w Niemczech i dłuższych niż zwykle przerwach w ruchu ciężarówek.