Wady i zalety diesla

Silniki wysokoprężne (tzw. diesle) jakiś czas temu stanowiły poważną konkurencję dla silników benzynowych z uwagi na ich atrakcyjne ceny. Paliwo było tańsze nawet o kilkadziesiąt groszy. Obecnie różnica ta nie jest tak znacząca, co wymusza konieczność dokładnego rozważenia takiej opcji. Tym bardziej, że samochody z dieslem cały czas są droższe niż auta na benzynę.

Pamiętaj jednak, że nowoczesne silniki to niski poziom hałasu, brak dymienia oraz mniejsze spalanie. Na uwagę zasługuje również jeszcze większa przyjemność jazdy, co z pewnością docenią fani motoryzacji.

Wady i zalety silników benzynowych

Silniki benzynowe to najczęstsze rozwiązania, z którymi można spotkać się w samochodach. Same pojazdy będą znacznie tańsze niż auta dieslowe. Tańsze będą też koszty napraw i koszty zakupu części w razie poważnych usterek.

Najważniejszą wadą jest jednak wysoki koszt paliwa. Cena benzyny 95-oktanowej waha się w granicach 5,12-5,60 PLN. Natomiast cena paliwa 98-oktanowego może wynieść nawet 6,60 PLN. Jest to znaczące tym bardziej, że samochody z silnikiem benzynowym spalają znacznie więcej. Nawet te nieduże miejskie pojazdy mogą pochłonąć 7 l na 100 km.

Diesel czy benzyna?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Wystarczy jednak dokładnie przeanalizować swoje oczekiwania i potrzeby, by móc wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie.

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie: ile kilometrów każdego roku pokonujesz autem? Jeśli przekraczasz 40 tys., wówczas zakup samochodu z silnikiem diesla wcale nie będzie złym pomysłem. Jeśli jednak przejeżdżasz zaledwie 20 tys. km, wówczas nie będzie Ci się to opłacać pod względem ekonomicznym. Przede wszystkim dlatego, że samochody z dieslem potrafią być o kilkanaście tysięcy droższe niż pojazdy benzynowe.