• Agregat prądotwórczy może służyć na budowie albo do zasilania elektronarzędzi wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci
  • Drogie agregaty wyróżniają się niską masą i bardzo małymi rozmiarami w stosunku do generowanej mocy
  • Najtańsze agregaty nie powinny służyć do zasilania drogiej i wrażliwej na przepięcia elektroniki

Agregat prądotwórczy to urządzenie składające się z silnika (najczęściej zasilanego benzyną lub olejem napędowym), prądnicy, elektroniki sterującej oraz okablowania i gniazd pozwalających podłączyć odbiorniki prądu. Rzecz prosta, a zatem – przynajmniej dopóki pozostajemy na poziomie amatorskim albo garażowo-budowlanym – niedroga.

Jak zasilić elektronarzędzia?

Nalewasz paliwo, uruchamiasz silnik, dajesz urządzeniu chwilę na rozgrzanie, przełączasz w tryb generowania prądu i już do gniazdka znajdującego się na obudowie możesz podłączyć sprzęt: szlifierkę, pilarkę , odkurzacz, cokolwiek. Jeśli przydarzyła się awaria prądu, w taki sam sposób możesz podłączyć lodówkę, piec, czajnik, itp. Ale uwaga: każdy generator ma określoną moc i nie wolno podłączyć do niego urządzeń, których łączna moc przewyższa moc generatora. Warto wręcz zachować przynajmniej niewielki zapas, zwracać uwagę na moc podłączanych urządzeń, a w razie potrzeby podłączać je na zmianę.