• Wybierając alkomat, możemy zdecydować się na model z ustnikiem lub urządzenie bezustnikowe
  • Część alkomatów wymaga okresowej kalibracji, co ma zagwarantować wiarygodność i powtarzalność uzyskanych wyników
  • Większość urządzeń wyróżnia się kompaktowymi wymiarami i ma bateryjne zasilanie
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Najpewniejszym sposobem na uniknięcie konsekwencji jazdy pod wpływem alkoholu jest... wstrzymanie się od picia napojów "wyskokowych" na kilkanaście godzin przed podróżą, a czasami nawet na ponad 24 godziny wcześniej. Zdarzają się jednak przypadki, że musimy usiąść za kierownicą, chociaż tego nie planowaliśmy i wcześniej wypiliśmy, powiedzmy piwo lub lampkę wina. Wtedy z pomocą mogą przyjść alkomaty, które przynajmniej w pewnym stopniu umożliwią określenie, czy ryzykujemy utratą prawa jazdy i dalszymi poważnymi konsekwencjami.

Chociaż na rynku dostępna jest szeroka oferta alkomatów, to przy wykorzystaniu amatorskich urządzeń lepiej zachować pewien margines bezpieczeństwa w przypadku uzyskanego wyniku. Dokładność tego typu akcesoriów może okazać się daleka od tego, co oferuje profesjonalny sprzęt, a pozorna pewność i radość z wyniku 0,00 promila może szybko zamienić się w wieloletnie kłopoty. Dlatego decydując się już na domowy alkomat, przeczytajmy i stosujmy się do zaleceń producenta, aby do maksimum wykorzystać możliwości urządzenia i do absolutnego minimum ograniczyć możliwość uzyskania fałszywego wyniku.

Zobacz także:

1. Sentech AL-2500 Prime

Jeżeli zależy nam na bezustnikowym alkomacie, rozwiązaniem może być Sentech AL-2500 Prime. To prosta i łatwa w obsłudze konstrukcja, która pozwala dokonywać pomiarów w zakresie od 0,0 do 4,0 promila. Wśród zalet urządzenia można wymienić m.in. wbudowany moduł, który automatycznie sprawdza stan baterii, a także funkcję oszczędzania energii.

2. PROMILER AL8000 Plus

Do zalet alkomatu Promiler AL8000 Plus mają należeć m.in. wysoka jakość wykonania i nowe, ulepszone oprogramowanie, które współgra z czułym układem pomiarowym wykorzystującym czujnik elektrochemiczny. Urządzenie podaje wynik w zakresie 0,00 do 4,00 promila z dokładnością do 0,01, a także wskazuje ilość dni jaka pozostała do kalibracji. Urządzenie może również pracować w trybie pasywnym, podając komunikat Pass (minimalna ilość alkoholu lub jego brak), bądź Fail (wykryto zawartość alkoholu).

3. BACscan F-60

Czujnik elektrochemiczny i dokładność badania do 0,01 promila charakteryzują również alkomat BACscan F-60. Urządzenie jest gotowe do działania po 15 sekundach od włączenia i wymaga korzystania z ustnika (w zestawie sześć ustników). F-60 obsługuje zakres pomiarowy od 0,00-5,00 promili i zasilane jest dwoma bateriami AAA. Urządzenie informuje o błędnym pomiarze oraz przypomina o konieczności kalibracji.

4. PROMILER iBlow 10

Promiler iBlow 10 jest przesiewowym alkomatem wykorzystywanym m.in. przez policję. Urządzenie za pomocą sygnalizacji świetlnej LED informuje o tym, czy badany jest trzeźwy (zielony) czy w stanie nietrzeźwości (czerwony). iBlow 10 należy do grupy urządzeń bezkontaktowych i może pracować w trybie aktywnym lub pasywnym. Alkomat wymaga regularnej kalibracji.

5. Tracer X101

Wystarczająco szerokim zakresem pomiarowym, 0,0-4,0 promila, może pochwalić się Tracer X101. Dzięki elektrochemicznemu czujnikowi, który ma być 5-krotnie bardziej żywotny niż sensor półprzewodnikowy, alkomat powinien zapewniać wiarygodne wyniki (co 500 pomiarów lub raz w roku trzeba przeprowadzać kalibrację). Samo badanie wymaga użycia ustnika, w zestawie wraz z urządzeniem dostarczanych jest pięć wymiennych ustników.

6. Alcofind EXPERT

Platynowy czujnik elektrochemiczny ma być jednym z głównych elementów alkomatu Alcofind Expert, który gwarantuje wysoką dokładność pomiaru. Urządzenie obsługuje zakres od 0,00 do 4,00 promili i dźwiękowo informuje o początku oraz końcu pomiaru. Czas poboru próbki wynosi 2-3 sekundy. Po wykonaniu 500 pomiarów alkomat wymaga ponownej kalibracji.

7. BACscan F-30

Jeżeli zależy nam na alkomacie z platynowym czujnikiem elektrochemicznym, warto rozważyć również model BACscan F-30. Urządzenie wymaga korzystania z ustnika, przy czym wbudowany czujnik przepływu powietrza kontroluje poprawność pomiaru. F-30 zapamiętuje 10 ostatnich wyników, a także przypomina o konieczności przeprowadzenia ponownej kalibracji.

8. PROMILER AL8000 czarny

Czuły układ pomiarowy bazujący na czujniku elektrochemicznym QMol 2.0 ma być podstawą wiarygodnych wyników, jakie powinien dostarczać alkomat AL8000. W trybie aktywnym urządzenie podaje wynik z dokładnością do 0,01 promila (zakres 0,00-4,00 promila), w trybie pasywnym informuje o braku lub minimalnej ilości alkoholu (Pass) oraz jego wykryciu (Fail). Atutem urządzenia mają być również jego kompaktowe wymiary i brak wystających elementów.

9. Evolveo ALKOHIT X3

Licznik pomiarów z pamięcią pięciu ostatnich wyników, alarm dźwiękowy i kompaktowe rozmiary to tylko część cech charakteryzujących alkomat Alkohit X3. Urządzenie ma obsługiwać zakres pomiarowy od 0,000 do 5,000 promili z dokładnością do 0,001 promila. Sam pomiar odbywa się automatycznie i wymaga użycia ustników — te wyposażone są w blokadę uniemożliwiającą zaciągnięcie się powietrzem z alkomatu.

10. CLATRONIC AT 3605

Clatronic AT 3605 jest bezustnikowym alkomatem, który producent wyposażył w półprzewodnikowy czujnik. Urządzenie pozwala określić poziom alkoholu w wydychanym powietrzu w zakresie 0,0-2,0 promile z dokładnością do dziesiątych części. Do zalet alkomatu należy m.in. jego łatwa obsługa — AT 3605 jest gotowy do pracy już po 10 sekundach od włączenia — oraz zasilanie dwoma bateriami AAA. Oprócz dwucyfrowego wyświetlacza alkomat posiada również funkcję sygnalizacji dźwiękowej.