• W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować się na dość duże, ale za to wydajniejsze odkurzacze przemysłowe lub niewielkie urządzenia ręczne
  • Najwszechstronniejsze modele mogą zbierać suche i wilgotne zanieczyszczenia, wciągać wodę i dodatkowo oferować funkcję dmuchawy
  • Przed wyborem konkretnego urządzenia warto upewnić się, czy urządzenie wyposażone jest we wszystkie końcówki, których chcemy używać
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Przydomowy garaż to niewątpliwie ogromna korzyść dla niemal każdego właściciela samochodu. Można w nim nie tylko ochronić swój pojazd przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, lecz także w razie potrzeby wysprzątać czy w podstawowym zakresie naprawić. Ale sam garaż, podobnie zresztą jak samochód, jest miejscem, gdzie szybko gromadzi się kurz i inne zanieczyszczenia. Aby ułatwić sobie jego sprzątanie, warto sięgnąć po odkurzacz samochodowy, czyli taki który przystosowany jest do usuwania pyłu, wilgotnych zabrudzeń czy nawet wody i któremu niegroźne zanieczyszczenia, które zwykły domowy sprzęt szybko doprowadziłyby do awarii.

O wyborze odkurzacza samochodowego powinny zadecydować nasze potrzeby. Jeśli mamy zamiar wyłącznie czyścić wnętrze samochodu, a na dodatek robić to sporadycznie, może okazać się, że w zupełności wystarczy nam ręczny model akumulatorowy. Ale jeżeli mamy w perspektywie również sprzątanie garażu, lepiej zdać się na większy, ale wydajniejszy i bardziej wszechstronny model z dużym zbiornikiem na zanieczyszczenia, większą siłą ssania i zasilaniem sieciowym. Ciekawą opcją, na którą warto zwrócić uwagę, jest funkcja dmuchawy obecna w niektórych modelach odkurzaczy. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzją o wyborze urządzenia, warto zapoznać się z rankingiem odkurzaczy przemysłowych przygotowanym przez serwis skapiec.pl, prezentującym aktualne trendy zakupowe w danej kategorii produktów.

Zobacz także:

1. Karcher SE 5.100 1.081-200.0

Ten niemal kompletny zestaw sprawdzi się nie tylko podczas sprzątania auta czy garażu. Wraz z odkurzaczem piorącym dostajemy m.in. ssawkę podłogową do odkurzania na sucho, dyszę i wąż spryskująco-odsysający, a także ssawkę szczelinową i ssawkę do tapicerki. Ssawka z miękkim włosiem sprawdza się m.in. podczas czyszczenia delikatnych powierzchni w samochodzie, np. deski rozdzielczej lub konsoli centralnej.

2. Karcher AD 4 (1.629-731.0)

Z racji tego, że Kärcher AD 4 został opracowany jako odkurzacz kominkowy, idealnie sprawdzi się także wszelkiego brudu i suchych zanieczyszczeń. Urządzenie wyposażone jest w filtr falisty oraz filtr dużych zanieczyszczeń, a skuteczność odkurzania ma gwarantować silnik o mocy 600 W. Zassany brud gromadzi się w metalowym zbiorniku o pojemności 17 litrów.

3. Bosch GAS 18 V-1 Li-Ion (06019C6200)

Bosch Gas 18 V-1 jest akumulatorowym odkurzaczem, który z racji swoich niewielkich rozmiarów należy do grupy w pełni mobilnych urządzeń. Model ten umożliwia zamontowanie akumulatora 18 V/6,0 Ah i wykorzystuje technikę rotacyjnego przepływu powietrza, która ma przekładać się na wysoką moc ssania i chronić przed zatykaniem się filtra.

4. Karcher SE 4002

Kärcher SE 4002 jest odkurzaczem piorącym typu 3 w 1. Urządzenie sprawdza się zarówno podczas czyszczenia na sucho dywanów i twardych powierzchni, np. posadzek, jak i czyszczenia na mokro. Urządzenie wyposażone jest w oddzielne zbiorniki na czystą i brudną wodę. Odkurzacz dostarczany jest m.in. z wężem spryskująco-odsysającym, ssawką szczelinową, ssawką do tapicerki oraz dyszą spryskująco-odsysającą.

5. Karcher MV3/WD3

Za pomocą odkurzacza Kärcher MV3/WD3 można usuwać suche i wilgotne zabrudzenia, a także niewielką ilość wody. Praktycznym udogodnieniem jest możliwość podłączenia rury do wylotu turbiny — wtedy odkurzacz może działać jak dmuchawa, ułatwiając np. sprzątanie liści. Urządzenie wyposażone jest w zbiornik z tworzywa sztucznego o pojemności 17 litrów i dostarczane m.in. ze ssawkami szczelinową i uniwersalną.

6. Karcher WD 4 Premium

Jeżeli zależy nam na możliwości zbierania suchych i wilgotnych zanieczyszczeń oraz wody dobrym rozwiązaniem może okazać się odkurzacz Kärcher WD 4. Urządzenie wyposażone jest w płaski filtr falisty oraz 20-litrowy zbiornik ze stali nierdzewnej. Sam odkurzacz chroni listwa odbojowa, a w zestawie z urządzeniem dostarczane są m.in. ssawka uniwersalna oraz ssawka szczelinowa.

7. Karcher AD 2 (1629-7110)

Silnik o mocy 600 W, 14-litrowy zbiornik z metalu i możliwość zasysania popiołu to główne cechy kominkowego odkurzacza Kärcher AD 2. Urządzenie wyposażone jest w filtr dużych zanieczyszczeń oraz płaski filtr falisty, co ma przekładać się na stałą wysoką moc ssania i bardzo dobrze sprawdza się przy usuwaniu drobnego pyłu.

8. Kärcher FC 5 Cordless odkurzacz do twardych podłóg, w zestawie z akcesoriami, do wycierania i odkurzania w jednym kroku

Kärcher FC 5 jest bezprzewodowym, akumulatorowym mopem przeznaczonym do czyszczenia twardych powierzchni, np. kamienia, laminatu, PVC, bez konieczności ich wcześniejszego odkurzania. Podczas pracy urządzenie wykorzystuje automatycznie zwilżane i elektrycznie napędzane pady, które usuwają luźne zabrudzenia i równocześnie wycierają podłogę. Woda z zanieczyszczeniami zasysana jest do specjalnego zbiornika. Na jednym ładowaniu urządzenie może pracować 20 min, ładowanie trwa 240 minut.

9. Karcher PUZZI 8/1 C (1100-2250)

Puzzi 8/1 C jest odkurzaczem ekstrakcyjnym i jako taki ma umożliwiać skuteczne, dogłębne czyszczenie tapicerki — samochodowej, meblowej oraz dywanów. Duży włącznik umożliwia obsługę stopą, dzięki czemu nie ma potrzeby częstego schylania się, a zbiorniki na czystą i brudną wodę o pojemności odpowiednio 8 i 7 litrów eliminują konieczność ich częstego uzupełniania/wymiany.

10. Karcher WD 6 P Premium 1.348-272.0

Kärcher WD 6 to domowo-warsztatowy odkurzacz, który może pracować na sucho i na mokro bez potrzeby wymiany filtra. Dzięki możliwości usuwania suchych i wilgotnych zanieczyszczeń urządzenie jest wygodne w użyciu i sprawdza się wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zassania mokrego brudu. Praktyczność odkurzacza zwiększa funkcja wydmuchu.