Nie od dziś wiadomo, że wielu sprzedawców aut nie zawsze wprost informuje o zdarzeniach, które wymagały naprawy blacharskiej oferowanego pojazdu. Na szczęście dostępne są urządzenia, które ułatwiają wykrycie potencjalnej pułapki. Mowa o miernikach grubości lakieru, które pomagają określić, czy mamy do czynienia z oryginalnym lakierem, czy też próbą jego odtworzenia.

Warto mieć świadomość, że nawet najlepszy miernik nie zawsze uchroni nas przed nietrafioną inwestycją. Zdarzają się przypadki tak wykonanych napraw, że nawet osoba dość dobrze znająca się na rzeczy może mieć problem z określeniem tego, czy mamy do czynienia z całkowicie bezwypadkowym egzemplarzem. Dlatego koniecznie trzeba zwracać uwagę również na inne elementy, które powinny zwiększyć naszą czujność.

Same mierniki grubości lakieru dostępne są w różnych wersjach — część z nich ma wbudowaną sondę, w innych jest ona umieszczona na elastycznym przewodzie. Urządzenia różnią się między sobą także możliwością określania grubości lakieru zależnie od powierzchni, na jakiej ten został położony. W niektórych modelach będziemy ograniczeniu do pomiarów na stali i stali ocynkowanej, inne umożliwią również sprawdzenie grubości na aluminium. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze miernika warto zapoznać się z rankingiem tego typu urządzeń przygotowanym przez serwis skapiec.pl, prezentujący aktualne trendy zakupowe w danej kategorii produktów.

1. Prodig-Tech Miernik grubości lakieru GL-8S FE&AL

Ten nieduży miernik grubości lakieru, z zakresem pomiarowym 0-2000 µm, wyposażony jest w umieszczoną na przewodzie sondę ze sprężyście zawieszoną głowicą. Rozwiązanie to ma poprawić równomierność docisku, a tym samy precyzję pomiaru. Wbudowana funkcja Asystent za pomocą specjalnych komunikatów, np. "CIENKI", "LAK OK", "KIT!", ma podpowiadać użytkownikowi miernika, czy auto miało naprawy blacharsko-lakiernicze

2. Blue Technology Miernik grubości lakieru MGR-11-S AL STAL ALUMINIUM

Miernik Blue Technology MGR-11-S-AL również wykorzystuje sondę na przewodzie, ale nie ma funkcji Asystenta. Urządzenie pozwala dokonywać pomiaru w zakresie od 0 do 1990 µm, przy czym rozdzielczość badania wynosi 10 µm. Miernik automatycznie wykrywa rodzaj podłoża (stal/aluminium) i za pomocą sygnałów dźwiękowych informuje o tym, czy element pokrywa jedna warstwa lakieru, dwie warstwy lub szpachla.

3. Prodig-Tech Miernik grubości lakieru GL-1S FE SONDA

Prodig-Tech GL-1S w porównaniu z miernikiem Blue Technology MGR-11-S-AL może pochwalić się mniejszym zakresem pomiaru (0-1100 µm), ale za to umożliwia wybór rozdzielczości badania (1 µm lub 10 µm). Urządzenie pozwala mierzyć grubość lakieru na blachach stalowych i stalowych ocynkowanych, a korzystanie z niego ułatwia sonda umieszczona na przewodzie. W zestawie użytkownik dostaje również płytkę do kalibracji.

4. Prodig-Tech Miernik grubości lakieru GL-1 FE

Zapewne wielu użytkowników wolałoby korzystać z miernika, w którym wszystkie jego elementy znajdują się w jednej obudowie. Odpowiedzią na te potrzeby może być Prodig-Tech GL-1 FE z wbudowaną sondą. Urządzenie pozwala na dokonywanie pomiaru na blachach stalowych i stalowych ocynkowanych, przy czym obsługiwany zakres obejmuje wartości od 0 do 1100 µm, a dokładność 1 lub 10 µm po wybraniu odpowiedniej wartości w menu miernika.

5. Blue Technology Miernik grubości lakieru eXpert Stal ocynk aluminium E-12-S-AL

Jedną z zalet miernika Blue Technology E-12-S-AL dla wielu użytkowników będzie automatyczne wykrywanie rodzaju podłoża i dokonywanie pomiarów na stali, stali ocynkowanej oraz aluminium. Urządzenie oferuje funkcję autokalibracji i mierzy w zakresie od 0 do 2000 µm z dokładnością 1 lub 10 µm. Sam pomiar dokonywany jest przy użyciu sondy kulkowej z dociskiem umieszczonej na przewodzie o długości 80 cm.

6. Prodig-Tech Miernik grubości lakieru Prodig-Tech GL-1S GL-1S

Jeżeli zależy ci na mierniku, który dokonuje pomiarów z dokładnością 1 µm i wystarczającym będzie zakres pomiarowy od 0 do 1100 µm, możesz rozważyć model Prodig-Tech GL-1S. Urządzenie przeznaczone jest do mierzenia warstwy lakieru znajdującej się na blachach stalowych lub stalowych ocynkowanych, a sam pomiar dokonywany jest za pomocą sondy umieszczonej na przewodzie.

7. Blue Technology Miernik grubości lakieru DX-13-S-AL DX-13-S-AL

Miernik DX-13-S-AL pozwala łatwo i szybko ocenić wykrytą grubość lakieru, wystarczy tylko spojrzeć na wyświetlacz. Jego zielone podświetlenie ma wskazywać na oryginalny lakier, pomarańczowe sugeruje dwie warstwy lakieru, a czerwone ma oznaczać szpachlę. Urządzenie wykorzystuje sondę na przewodzie i może pochwalić się od 0 do 3000 µm w przypadku stali oraz od 0 do 2000 µm przy aluminium.

8. Blue Technology Miernik tester grubości lakieru MGR-10FE

Do pomiarów na elementach ze stali lub stali ocynkowanej wystarczy model MGR-10FE. Urządzenie dostarczane jest wraz płytką wzorcową i umożliwia dokonywanie pomiarów w zakresie 0-1100 µm z rodzielczością 10 µm. Miernik Blue Technology wyposażony jest we wbudowaną sondę oraz podświetlany wyświetlacz. Do zalet urządzenia ma należeć m.in. jego prosta kalibracja.

9. Blue Technology Miernik grubości lakieru MGR-10-S-FE

Wybierając miernik Blue Technology MGR-10-S-FE można cieszyć się wygodą automatycznego pomiaru na powierzchniach ze stali lub stali ocynkowanej. Urządzenie obsługuje zakres od 0 do 1100 µm i dokonuje pomiaru z dokładnością 10 µm. Samo badanie przeprowadzane jest przy użyciu sondy umieszczonej na przewodzie o długości 80 cm. Wraz z urządzeniem dostarczana jest płytka wzorcowa.

10. Prodig-Tech Miernik grubości lakieru GL-2+ AL i FE

Ranking Top 10 mierników grubości lakieru zamyka Prodig-Tech GL-2+. Model ten umożliwia wykonywanie pomiarów na blachach samochodowy ze stali, stali ocynkowanej oraz aluminium. Po włączeniu funkcji Asystent miernik świeceniem diody ułatwia zinterpretowanie uzyskanego wyniku. Zakres pomiarowy urządzenia sięga od 0 do 2100 µm, przy czym pomiar dokonywany jest z dokładnością do 10 µm.