• Do najczęściej wyszukiwanych i kupowanych przez Polaków opon należą te w rozmiarach 195 i 205
  • Najlepsze opony wyróżniają się bardzo dobre własnościami na suchej i mokrej nawierzchni, ale zazwyczaj są droższe
  • W wielu przypadkach, tj. u mniej wymagających kierowców, z powodzeniem sprawdzą się tańsze opony, które jednak często nie pozwalają na agresywną jazdę

Wraz ze zbliżającą się wiosną coraz częściej kierowcy przymierzają się do wymiany opon, a wielu z nich staje przed koniecznością wyboru nowego ogumienia. Na szczęście obecnie do wyboru jest bardzo szeroka gama modeli z różnych zakresów cenowych, co z jednej strony ułatwia, a z drugiej utrudnia wybór. Ten mogą ułatwić liczne testy opon.

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie nowych opon oprócz kwestii ceny warto zwrócić uwagę na własności danego modelu. Jeśli jeździmy dość dużo, najlepiej wybrać model, który dobrze sprawdza się podczas deszczu i który cechuje się wysoką żywotnością. Amatorzy szybkiej jazdy zapewne zwrócą uwagę na zachowanie opony przede wszystkim na suchej nawierzchni. O tym, jak zachowują się poszczególne modele w dłuższym okresie użytkowania, można próbować dowiedzieć się na forach internetowych. Drugą opcją jest zapoznanie się z rankingiem letnich opon przygotowanym przez serwis skapiec.pl, prezentującym aktualne trendy zakupowe w danej kategorii produktów.

1. Falken Ziex ZE310 Ecorun 205/55R16 91V

Ta letnia opona Falkena ma zapewniać bardzo dobrą trakcję na suchej i mokrej nawierzchni i pozostawać odporną na aquaplaning. Wzór bieżnika został opracowany tak, aby w każdej sytuacji zapewniał odpowiednią powierzchnię styku opony z podłożem. Do zalet modelu Ziex ZE310 Ecorun mają należeć również wysoka stabilność kierunkowa, zwiększona ogólna przyczepność i równomierność zużycia.

2. Goodride Z-107 195/65R15 91V

Jeśli nie zależy nam na oponie sportowej i szukamy ogumienia dobrze sprawdzającego się m.in. podczas miejskiej jazdy dobrym wyborem może okazać się Goodride Z-107. Model ten wykorzystuje asymetryczny wzór bieżnika, a jego centralna część została zaprojektowana tak, aby skutecznie odprowadzała wodę. Producent zapewnia, że dzięki mieszance opona ma umożliwiać również dłuższy czas jej użytkowania.

3. Uniroyal RainSport 5 205/55R16 91V

Jak już sugeruje sama nazwa tej opony, została ona opracowana pod kątem bardzo dobrych osiągów na mokrej nawierzchni, przy czym bezpieczeństwo jazdy ma zwiększać odporność na aquaplaning. Ponadto producent zapowiada dobrą kontrolę na suchej nawierzchni, w tym stabilność na zakrętach, a także dłuższe przebiegi dzięki zwiększeniu żywotności opony.

4. Goodride Z-107 205/55R16 91V

Popularność Goodride Z-107 potwierdza fakt, że w Top 10 marcowego rankingu letnich opon znalazły się aż trzy wersje tego modelu. Odpowiednia dla spokojnie jeżdżących kierowców, nie sprawdzi się podczas agresywnej, sportowej jazdy, ale za to ma odwdzięczyć się dobrymi własnościami na mokrej nawierzchni i oczekiwaną przez wielu kierowców żywotnością.

5. Goodride Z-107 205/55R17 95W

Na tę wersję opony Goodride Z-107 zwrócą uwagę zapewne właściciele większych aut. Przeznaczona do montażu na 17-calowych felgach, zachowuje te same właściwości co jej mniejsze odpowiedniki. A to oznacza, że można liczyć na dobre własności na pokrytej wodą jezdni, a dzięki żywotności nie myśleć zbyt często o konieczności wymiany opon.

6. Nokian Wetproof 195/65R15 91H

Twórcy modelu Wetproof za cel postawili sobie stworzenie opony, która zapewni bardzo dobre parametry hamowania na mokrej nawierzchni, nie zapominając przy tym o równie ważnej dobrej trakcji na suchej jezdni, oraz ograniczy do minimum ryzyko aquaplaningu. Ponadto do zalet tej opony mają należeć również niskie opory toczenia, co korzystnie wpływa na zużycie paliwa.

7. Nokian Wetproof 205/55R16 91V

Nokian Wetproof okazuje się niewiele mniej popularnym modelem od opony Goodride Z-107, co potwierdza druga wersja ogumienia Wetproof w rankingu Top 10 letnich opon. I nic dziwnego, bo kierowcy często szukają rozwiązania, które przy zachowaniu dobrych własności na suchej nawierzchni zagwarantuje przede wszystkim pewność i bezpieczeństwo na mokrej jezdni.

8. Vredestein Ultrac 205/55R16 91V

Wśród popularnych opon letnich swoje miejsce znalazł również model Vredestein Ultrac. O jego wyborze często decyduje dobre połączenie atrakcyjnej ceny z dobrymi własnościami podczas jazdy i ciekawym wzorem kierunkowej rzeźby bieżnika. Do zalet opony Ultrac ma należeć również jej dobra żywotność.

9. Michelin Primacy 4 205/55R16 91V

Michelin Primacy nie należy do tanich modeli, ale tę niedogodność ma rekompensować komfortową i bezpieczną jazdą. Specjalna mieszanka ma gwarantować wysoką skuteczność hamowania na mokrych nawierzchniach, podczas gdy rzeźba bieżnika ma ułatwiać odprowadzanie wody, minimalizując ryzyko wystąpienia aquaplaningu.

10. Continental EcoContact 6 205/55R16 91V

Marcowy ranking letnich opon zamyka Continental EcoContact 6. Zastosowana w tym modelu mieszanka ma minimalizować odkształcanie się opony, zmniejszać opory toczenia i wydłużać czas użytkowania. Odpowiednio rozmieszczone rowki pozwalają skutecznie odprowadzać wodę, zwiększając bezpieczeństwo podczas jazdy w deszczu.